Včelí, vosí nebo sršní bodnutí u dětí

Nejen v létě hrozí bodnutí hmyzem. Důležité je obratně odstranit žihadlo a místo začít chladit. Jak na to se dozvíte v tomto článku první pomoci.

Wasp on the watermelon

První pomoc při bodnutí

  • místo prohlédněte
  • okamžitě odstraňte žihadlo
  • místo bodnutí omyjte
  • místo začněte chladit (obklad, led)
  • při větší reakci je vhodné podat lék (antihistaminikum, například Zyrtec nebo Claritin, Fenistil, případně místně Fenistil gel - vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci)

Kdy navštívit lékaře?

Při bodnutí do obličeje , zejména do krku či do úst,  vždy navštivte lékaře! V případě nečekaně silné reakce, zmatenosti nebo dechových obtíží rovněž okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak odstranit žihadlo?

Včelí žihadlo má na konci váček s jedem. Při odstraňování tento váček nesmíte zmáčknout , protože by se do těla dostalo více jedu. K odstranění žihadla proto použijte pinzetu nebo žihadlo „ seškrábněte “. Včelí žihadlo je třeba vyjmout co nejrychleji. I po vpichu pracuje jako živý orgán, a „zavrtává se“ hlouběji do pokožky. Neustále uvolňuje jed do těla.

U vosy a sršně toto nebezpečí nehrozí, protože žihadlo zůstane v kůži jen výjiměčně a žádný váček s jedem neobsahuje, proto je možné použít k odstranění žihadla i prsty.

Normální reakce

Za normální reakci je považována bolestivost v místě vpichu , svědění , zarudnutí a otok chvíli po bodnutí, s ústupem po několika hodinách. Riziko toxické reakce je při mnohočetném bodnutí u dětí asi při 50 bodnutích, u dospělých 100 – 500 bodnutí. Včelí jed v této dávce může způsobit až rozpad červených krvinek s následným selháním ledvin.

Alergická reakce

Alergická reakce se může projevit pouze jako výraznější otok, který trvá déle než 24 hodin nebo jako celková reakce:  kopřivka, celkový otok, svědění, úzkost, bolesti břicha, průjem, zvracení, závrať.

Mezi těžké projevy alergické reakce patří dechové a polykací obtíže,   zmatenost, nebo anafylaktický šok , což je kritický stav, při kterém dochází k poklesu tlaku a poruchám vědomí.

Něco málo o jedu...

Jed blanokřídlého hmyzu obsahuje řadu látek, které působí přímo (vyvolají toxickou reakci) nebo až po dalším bodnutí (navozují přecitlivělost – alergii).

Jedy včely, vosy a sršně se liší, proto ne vždy platí, že pokud je člověk alergický na včelí bodnutí, bude se alergická reakce opakovat i při bodnutí vosou či sršní. Tzv.  zkřížená reaktivita  (možnost alergické reakce) je výrazná mezi vosou a sršení, je však nepatrná mezi těmito druhy a včelou.

Bodnutí včelou  lze nejčastěji čekat v  časném létě .

Bodnutí vosou nebo sršní  lze nejčastěji čekat v  pozdním létě a na podzim .


Velmi důležitá je prevence bodnutí

  • vhodné oblečení (ne pestré barvy)
  • opatrnost při jídle a pití sladkých nápojů venku
  • vyhýbat se spadanému ovoci a odpadkům
  • nechodit naboso v kvetoucí trávě

Každá velká reakce je důvodem k následnému alergologickému vyšetření a doporučení dalšího postupu. Jedinci s již známou alergií by měli být vybaveni pohotovostním balíčkem.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x