Příběh Natálie

Asi žádná těhotná žena si nemůže být nikdy jistá, jak bude vypadat porod jejího děťátka. Díky úrovni českého porodnictví, které patří k tomu nejlepšímu na světě, se ale může spolehnout, že se jí dostane té nejlepší péče. Většina žen rodí přirozeně, ale některé se z různých zdravotních důvodů v různé fázi svého těhotenství musí smířit s tím, že je čeká císařský řez.

Jak se s touto zprávou vyrovnat, nepovažovat ji za své selhání a co nejlépe se na zákrok připravit? S čím počítat, co hodit za hlavu a co naopak nepodceňovat? Proč je přirozený porod tím nejlepším pro miminko i maminku? A když se rodí císařem, jak takový porod nejčastěji probíhá? Na tyto a další otázky přináší odpovědi podcast Čekání na „Císařovnu“.

O své zkušenosti s plánovaným císařským řezem v něm vypráví maminka holčičky s přezdívkou „Císařovna“. Těhotná Natálie si, jak sama přiznává, moc přála přirozený porod bez zásahu lékařů, ale zdraví jejího děťátka pro ni bylo prioritou. S nastávajícím tatínkem začali miminku říkat malá „Císařovna“.

V prvních čtyřech dílech podcastové série Natálie vzpomíná na to, jak probíhala poslední fáze jejího těhotenství, samotný porod a šestinedělí, a mluví také o nevýhodě, kterou mají děti narozené císařským řezem, pokud jde o tvorbu imunity. Na svět přicházejí méně vybavena prospěšnými bakteriemi z matčina střeva a pochvy, a proto se na otázku posilování imunity své malé „Císařovny“ hodně zaměřila. Jak pro takové miminko udělat co nejvíc? I to vám poví.

Šťastná maminka vypichuje také problematiku, o které se sice mluví stále více, ale pořád je opředena řadou mýtů a pověr. A to je téma duševní pohody ženy po porodu i v celém šestinedělí, která je zásadní nejen pro její zdraví, ale i pro první týdny a měsíce života jejího děťátka. Nechybí ani informace o pobytu v porodnici, bondingu a kojení po císařském řezu.

Porod císařským řezem je po celém světě jednou z nejčastěji prováděných operací a riziko komplikací je tedy relativně velmi malé. Přesto si Natálie myslí, že pro klid každé nastávající maminky je klíčové, aby věděla, co ji i její děťátko čeká. A o tom všem vypráví v podcastu, s jehož vznikem souhlasila prý proto, že by si sama něco takového ráda poslechla v době, kdy se dozvěděla rozhodnutí lékařů. „Ušetřila bych si tak spousty zbytečných obav, a hlavně bych se asi rychleji zbavila pocitu, že když nemůžu porodit přirozeně, tak nedám své malé holčičce vše, co si zaslouží. A jak bych pak mohla být dobrou matkou,“ uzavírá. 

 

---

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x