Císařský řez a imunitní systém vašeho miminka

První pláč a děťátko poprvé na rukou. Narození dítěte je tak nádherný a jedinečný moment, na který se nedá zapomenout. Možná jste ani netušila, že dokážete někoho milovat tak moc, dokud jste nezažila tento výjimečný moment.

Vaše dítě může přijít na svět dvěma způsoby: přirozeným vaginálním porodem, nebo chirurgickým porodem - císařským řezem. Cílem u obou typů porodů je to, aby se děťátko narodilo zdravé. Způsob, jakým se dítě narodí, má však vliv na vývoj jeho střevní mikrobioty. 

Děti narozené vaginálně, protože putují porodními cestami, získají ranou dávku prospěšných bakterií, které posilují imunitní systém a chrání střeva dítěte. Děti narozené císařským řezem o tento první kontakt s prospěšnými bakteriemi přijdou. Ale nebojte se! Pokud se vaše dítě narodí císařským řezem, stále můžete vývoj jeho imunitního systému a střevní mikrobioty podpořit díky mateřskému mléku.

Výživa podporuje imunitní systém

Výživa je velmi důležitá pro vývoj zdravých střev. Hlavně mateřské mléko je velmi prospěšné pro rozvoj imunitního systému vašeho miminka. Obsahuje prospěšné bakterie, také známé jako probiotika, a výživové složky známé jako prebiotika, které vyživují tyto prospěšné bakterie. Probiotika sídlí ve střevě dítěte, kde se nachází 70-80 % imunitních buněk a slouží jako ochrana dítěte před usídlením škodlivých bakterií.

Probiotika a prebiotická vláknina úzce spolupracují na „vytvoření“ zdravého střeva, podporují růst prospěšných bakterií, které naučí imunitní systém bojovat s infekcemi.

Pokud nejste schopna kojit nebo jste se rozhodla nekojit, prosíme, poraďte se s vaším pediatrem, aby vám pomohl vybrat správnou kojeneckou výživu. Výzkumy ukázaly, že kojenecká výživa obohacená o prebiotika a probiotika zvyšuje počet prospěšných bakterií a také může mít pozitivní vliv na střevní mikrobiom a imunitní systém.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x