Jaké jsou výhody a nevýhody císařského řezu

  • Císařským řezem v České republice rodí zhruba každá čtvrtá žena. 
  • Většina žen si přeje rodit přirozenou cestou, protože je to nejlepší způsob, jak přivést dítě na svět a přináší mnoho benefitů jak pro dítě, tak pro maminku.
  • Císařský řez je lékařským zákrokem, operací se všemi negativy a riziky. 
  • Porod císařským řezem je tak pro ženu až šestkrát rizikovější než porod přirozený, a proto se císařský řez provádí jen tehdy, pokud by přirozený porod mohl ohrozit život matky nebo dítěte. 

Rozdíl je také mezi plánovaným a akutním císařským řezem. O plánovaném císařském řezu rozhodne lékař s vaším souhlasem. Nejčastějším důvodem pro plánovaný císařský řez bývá nesprávná poloha miminka. Lékař také může doporučit císařský řez, pokud jste již císařem rodila, nebo máte jiné zdravotní komplikace. Když v průběhu přirozeného porodu dojde k závažným komplikacím, lékař může rozhodnout pro akutní císařský řez.

Nevýhody císařského řezu

Dítě po císařském řezu neprojde porodními cestami, tudíž při porodu nedochází k osídlení organizmu miminka přátelskými bakteriemi. Tato tzv. novorozenecká mikroflóra má vliv na osídlení střev dítěte a také na rozvoj jeho imunity. U dětí narozených císařským řezem je potřeba rozvoj mikroflóry podporovat z vnějších zdrojů, ideálně hned po narození prostřednictvím kojení a mateřského mléka. Rozvíjí se u nich totiž s ohledem na způsob narození o něco pomaleji.

Další nevýhodou je, že v případě císařského řezu můžete mít ztížené podmínky pro bonding – první vzájemný kontakt s miminkem. Pokud rodíte plánovaným císařským řezem, je zvolena obvykle epidurální (částečná) anestezie, kdy jste při vědomí. Pokud to váš stav po operaci dovoluje, bonding může proběhnout stejně jako v případě přirozeného porodu. V případě císařského řezu s celkovou anestezií, kdy maminka v průběhu operace spí, je miminko prvně přiloženo k prsu až po jejím probuzení na operačním sále a přijde tak o první kontakt s miminkem.

Po porodu císařským řezem může dojít k opožděnému nástupu laktace. Je velmi důležité přikládat děťátko k prsu každé 2-3 hodiny, i když se zdá, že ještě nic nepije. Tím se stimuluje tvorba a uvolňování mateřského mléka, které je tím nejlepším, co může miminko dostávat.

Po přirozeném porodu je mnohem snazší dostat se dříve zpátky do formy. Císařský řez je přece jen operace, a tudíž rekonvalescence probíhá delší čas. Je třeba cca 8 týdnů dodržovat klidovější režim bez větší zátěže. Jizva a srůsty mohou delší dobu bolet a některé polohy pro kojení dítěte mohou být kvůli hojící se jizvě problematické. Je dobré, když vám v prvních týdnech někdo pomůže. Také v porodnici musíte zůstat o pár dní déle než po přirozeném porodu.

Po porodu císařským řezem je o něco více pravděpodobné, že budete rodit císařským řezem i další děti. Není to sice podmínkou, ale je to častější. Více než 3 císařské řezy lékaři striktně nedoporučují, takže pokud plánujete více dětí, může to být problém.

Výhody císařského řezu

Výhodou pro vás i zdravotníky je, že víte přesně, kdy se miminko narodí, odpadá tedy mnoho nejistot – kdy jet do porodnice, zda vám nepraskne voda, jak bude porod probíhat atd. Samotný zákrok je velmi rychlý, většinou trvá 15 minut, vše je v rukou zkušeného zdravotnického personálu a v průběhu samotného císařského řezu nebudete cítit žádnou bolest.

Výhodou je i to, že budete mít neporušená rodidla, zatímco přirozený porod se někdy neobejde bez drobných komplikací, nástřihu nebo natržení hráze. Rovněž vám nehrozí možné problémy s drobným únikem moči, jehož pravděpodobnost porod přirozenou cestou zvyšuje.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x