Jak na kojení po císařském řezu

  • Porod císařským řezem může významně ovlivnit počátek kojení. 
  • Při porodu císařským řezem nedochází k osídlení organizmu miminka přátelskými bakteriemi, které mají vliv na osídlení střeva, a tím také na rozvoj imunity.
  • Kojení po císařském řezu není nemožné, jen to někdy nejde zpočátku tak hladce a je třeba více úsilí. 
Father and mother with a newborn son. New young multi-generation family.

Porod císařským řezem může významně ovlivnit počátek kojení. A mateřské mléko je pro miminko narozené císařským řezem obzvláště důležité, neboť při porodu nedochází k osídlení organizmu miminka přátelskými bakteriemi, které mají vliv na osídlení střeva, a tím také na rozvoj imunity. Nemusíte se ale obávat, že je kojení po císařském řezu nemožné, jen to někdy nejde zpočátku tak hladce a je třeba více úsilí.

U porodu císařským řezem může dojít k opožděnému nástupu laktace. Je to způsobeno především tím, že dítě po císařském řezu nemůže být vždy přiloženo k prsu matky ihned po porodu a maminka tráví v porodnici více času oddělená od svého miminka. Což jsou záležitosti, které lze snadněji ovlivnit, než zda budete rodit přirozeně nebo císařským řezem.

Prvním předpokladem úspěšného kojení je přiložení miminka k prsu matky ihned po porodu. V případě epidurální (částečné) anestezie, kdy je maminka při vědomí, lze miminko přiložit mamince k prsu hned na porodním sále. První mléko je zpočátku obvykle čiré barvy, později může být zbarveno dožluta a mít hustší konzistenci.

Porodnice se snaží podporovat brzký kontakt maminky a dítěte, pokud nenastanou nějaké komplikace, které by ho znemožňovaly. Dohodněte se s lékařem předem, ať nepromeškáte jedinečnou příležitost prvního kontaktu s vaším miminkem, který položí základ k vytvoření hluboké emocionální vazby mezi vámi dvěma. Pokud ale rodíte v celkové anestezii, první kontakt s miminkem musí počkat, až se proberete z narkózy. Mezitím vás může v kontaktu s miminkem kůže na kůži (skin to skin) zastoupit tatínek.

Po císařském řezu může být dítě po nějakou dobu oddělené od své matky, což může ovlivnit laktaci. Na rozdíl od přirozeného porodu jde maminka po císařském řezu nejdříve na jednotku intenzivní péče, kde stráví dobu nezbytnou na zotavení z narkózy (většinou 6-24 hodin). Pro stimulaci produkce mléka je potřeba přikládat dítě k prsu každé 2-3 hodiny, sestřičky vám miminko rády přinesou. Pokud se vám zdají být intervaly dlouhé a cítíte se dobře, pořádejte o častější přinesení dítěte. Po přesunu na oddělení šestinedělí už můžete mít miminko u sebe a budete se o něj sama starat.

Po císařském řezu nebudete tak rychle ve formě, každý pohyb vám může způsobovat bolest. V případě velkých bolestí se nebojte použít léky proti bolesti, které vám v porodnici nabídnou – pro děťátko je to naprosto bezpečné. Naopak bolest může komplikovat spuštění laktace.

Během prvních hodin po zákroku budete muset ležet na zádech. Děťátko bude při přikládání ležet na bříšku, obličejem k vám. Jakmile se trošku zotavíte, nejvhodnější poloha pro kojení je na boku, později v sedě. Zpočátku nezáleží na tom, kolik toho nakojíte – čím častěji a déle kojíte, tím více mléka se vám bude tvořit. Dítě totiž při sání z prsu a při kontaktu s maminkou vysílá podněty, které u matky prostřednictvím hormonů prolaktinu a oxytocinu stimulují spuštění a produkci mléka.

Pokud se setkáte s jakoukoliv komplikací, například děťátko nechce sát nebo je ospalé, vytrvejte. Využijte pomoc a podporu sestřiček nebo laktační poradkyně v porodnici. I prostý blízký kontakt s miminkem, hlazení a doteky stimulují laktaci. A pokud i přes všechno vaše úsilí se nezdaří nastartovat kojení, nezoufejte a neobviňujte se. Lásku k vašemu děťátku to nijak nesníží.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x