Císařský řez na přání

  • V ČR císařský řez na přání provést nelze, v jiných zemí ale ano.
  • Dle studie Lancet rodilo v roce 2000 císařským řezem zhruba 12 % žen, zatímco o patnáct let později téměř dvojnásobek – 21 %
  • Proti nárůstu počtu císařských řezů se ohrazuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní je císařský řez nezbytný u 10-15 % z celkového množství porodů a porod císařským řezem by se měl provádět jen tehdy, pokud je to z lékařského pohledu naprosto nezbytné

Počet porodů císařským řezem celosvětově roste. Podle studie Lancet rodilo v roce 2000 císařským řezem zhruba 12 % žen, zatímco o patnáct let později téměř dvojnásobek – 21 %. Mezi jednotlivými státy jsou přitom velké rozdíly – v některých státech ženy častěji rodí císařem, a to někde dokonce i na vlastní přání. Ženy z méně rozvinutých zemí, např. z Afriky naopak tuto možnost nemají, a často ani když ji z lékařského hlediska nutně potřebují. 

Proti nárůstu počtu císařských řezů se ohrazuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní je císařský řez nezbytný u 10-15 % z celkového množství porodů a porod císařským řezem by se měl provádět jen tehdy, pokud je to z lékařského pohledu naprosto nezbytné – protože přináší řadu nevýhod a rizik jak pro rodičku, tak pro dítě. V Čechách podíl císařských řezů od roku 2000 také stoupal, nyní rodí císařským řezem zhruba každá čtvrtá žena.

V některých zemích je císařský řez možný i na přání. Je to možné například v USA, Británii, Německu nebo Latinské Americe. V Brazílii rodí císařským řezem každá druhá žena, na soukromých klinikách dokonce 9 z 10 žen.

U nás císařský řez na přání provést nelze. České zdravotnictví to neumožňuje mimo jiné i proto, že porod císařským řezem je pro ženu až šestkrát rizikovější než porod přirozený, a proto se císařský řez provádí jen tehdy, pokud by přirozený porod mohl ohrozit matku nebo dítě. V ostatních případech je klasický porod nejpřirozenější cestou příchodu miminka na svět a přináší výhody jak mamince, tak miminku. 

Nejčastějším důvodem pro plánovaný císařský řez bývá nesprávná poloha miminka. Lékař může doporučit císařský řez v případě, že žena již císařem rodila, čeká dvojčata či vícerčata, má zdravotní komplikace nebo pokud je miminko příliš velké. Když v průběhu přirozeného porodu dojde k závažným komplikacím, lékař může rozhodnout pro akutní císařský řez.

Císařský řez s sebou nese řadu nevýhod a rizik. Přece jen se jedná o operaci, a tudíž hojení po císařském řezu trvá i několik týdnů a může být omezující v péči o miminko. Také kojení nemusí zpočátku běžet zcela hladce a žena může potřebovat více snahy a úsilí, aby kojila. S ohledem na poporodní jizvu je třeba volit vhodné polohy pro kojení. 

Navíc při císařském řezu s celkovou anestezií promeškáte první kontakt s miminkem ihned po porodu a s vyšší pravděpodobností budete císařem rodit i při dalším porodu. Také pro miminko je výhodnější se narodit přirozenou cestou – snadněji se adaptuje, při porodu dochází k osídlení jeho organismu potřebnými bakteriemi, které nastartují jeho imunitu, takže je menší pravděpodobnost, že bude v budoucnu náchylné k alergiím.

Nicméně mnoho žen císaře by císaře volilo, protože samotný císařský řez je rychlý, bezbolestný a plánovaný – vyhnou se tak nejistotě. Také ženy, které měly komplikovaný první porod a mají psychickou bariéru před dalším porodem, by asi uvítaly možnost volby.

Složitější období však začíná při návratu z porodnice domů.

České zdravotnictví uznává císařský řez pouze na základě zdravotní indikace. Dramaticky však roste průměrný věk těhotných, roste i počet žen po umělém oplodnění, což zhoršuje šance bezproblémového přirozeného porodu. Jednoznačně je však odborníky podporován přirozený porod, je-li to s ohledem na zdraví a stav rodičky i dítěte možné.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x