Jak a kdy otěhotnět: víte, kdy ovulujete?

  • Rozhodla jste se otěhotnět? 
  • Pak byste měla znát svůj menstruační cyklus a také přesně vědět, kdy během cyklu dochází k ovulaci. 
  • V té době je totiž největší šance na to, že skutečně otěhotníte.

Některé ženy říkají, že přesně vědí, kdy ovulují – jejich tělo jim to řekne. Ovšem spousta žen ovuluje nepravidelně, takže je pak těžké „strefit se“. Žena totiž může otěhotnět jen v určité době mezi dvěma menstruacemi. Tato doba se dělí na tzv. plodné a neplodné dny.

Které dny jsou plodné?

Plodné období je poměrně krátký časový úsek, obyčejně je to 13. až 14. den od prvního dne poslední menstruace. V tomto období se zrající vajíčko uvolňuje z vaječníku, a této fázi se říká ovulace.

Ani pak není otěhotnění „jistá věc“. Vajíčko totiž musí být do 24 hodin po ovulaci oplodněno spermiemi. Spermie však mohou proniknout přes obaly vajíčka až 48 hodin po styku, což znamená, že nejvhodnější doba na početí je kolem 14. dne u 28denního menstruačního cyklu. Ale protože nejsme všichni stejní, i tyto dny se mohou u některých žen přicházet v jiný den cyklu.

TĚHOTENSKÁ KALKULAČKA

Vypočítejte si předpokládaný termín porodu pomocí naší těhotenské kalkulačky, která vám navíc zobrazí užitečné informace týkající se aktuálního týdne vašeho těhotenství.


Mohlo by vás zajímat: Příznaky těhotenství

Kdy otěhotním? Aneb jak dlouho trvá otěhotnět 

Plodnost u mužů i u žen je na vrcholu kolem 24. roku života. Ze statistiky vyplývá, že z párů, které měly pravidelný nechráněný styk, 25 % žen otěhotní první měsíc, 60 % během půl roku, 75 % během devíti měsíců, 80 % během roku a 90 % během osmnácti měsíců.

4/5 párů tedy otěhotní do roka. Je tedy slušná šance, že se to povede do té doby i vám. 

Měřte a zapisujte bazální teplotu

Pokud už nějaký ten měsíc s partnerem zkoušíte počít miminko a nejde to, zkuste si vést menstruační kalendář a měřit si tzv. bazální teplotu. To je tělesná teplota naměřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu, proto se měří ráno po probuzení, a to buď v pochvě, konečníku nebo ústech, podle toho, co je vám milejší. Měřit byste si ji měla vždy stejným teploměrem a minimálně 3 - 5 minut, a to každý den.

Hodnoty bazální teploty se mění podle fáze menstruačního cyklu, běžně je kolem 36,5°C, jeden až dva dny před ovulací mírně poklesne a pak vystoupí o 0,3 až 0,6 stupně. Dosahuje skoro 37°C, a to až do 26. dne cyklu.

Hodnoty, které naměříte, si zapisujte do menstruačního kalendáře. Toto pravidelné zapisování teploty vytvoří v průběhu menstruačního cyklu křivku, která má u zdravé ženy charakteristický průběh. Může svědčit i o tom, že k ovulaci dochází a otěhotnění by tedy nemělo nic bránit. Díky tomuto měření teploty můžete předem určit termín ovulace. Faktem ale je, že podle lékařů je tato metoda nepřesná a mnohem přesnější jsou tzv. močové ovulační testy.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x