Ovulační testy – víte o nich všechno?

Nepleťte si ovulační test s těhotenským testem. Jde o naprosto rozdílné testy, ovšem něco společného mají - pro testování se v obou případech používá moč. Těhotenský test slouží k brzkému zjištění těhotenství, ovulační test naopak pomáhá určit, kdy je vhodná doba na početí.

Ovulační test snadno provedete sama doma. Pomocí něho můžete zjistit, kdy je nejlepší čas na otěhotnění, tedy kdy máte ovulaci. Ovšem i tento test je nutné brát orientačně a nespoléhat se na něj. Některé ženy jej používají nikoli pro určení ovulace, ale jako antikoncepci proti nechtěnému početí. A k tomu rozhodně určen není.

Jak ovulační test funguje?

Během ovulace narůstá hladina tzv. luteinizačního hormonu LH a zvýšení lze zjistit z moči. Jakmile dojde ke zvýšení tohoto hormonu, většinou 1 až 2 dny před ovulací, ovulační test ho zaznamená – a je tedy vhodná doba na početí.

Pro testování potřebujete znát délku menstruačního cyklu, abyste věděla, kdy přibližně k vaší ovulaci dochází (většinou v polovině cyklu) a „nestřílela naprázdno“. K ovulaci většinou dochází mezi 9. až 18. dnem cyklu, ovulační test tedy provádějte před předpokládaných datem ovulace až 6 dní za sebou.

Testování trvá asi 5 minut a na rozdíl od některých těhotenských testů, kdy je nejvhodnější testovat moč ráno, můžete tento provádět kdykoli během dne. Je-li test negativní, a tedy nemáte ovulaci, proužek je světlejší než kontrolní anebo se vám ukáže jen jeden proužek. V případě, že je proužek stejně barevný nebo tmavší než kontrolní, je test pozitivní, ovulujete. Jak už víte, vhodná doba na početí je zhruba 3 dny před ovulací a trvá až do dne ovulace.

 

Kde koupit ovulační test?

Ovulační test můžete koupit buď zvlášť po jednom kusu (doporučuje se nákup po 5 kusech), anebo v sadě, která se skládá z 5 testovacích kazet. Cena se pohybuje od pár desítek korun až po 400 Kč za balení a dá se bez lékařského receptu koupit v lékárně.

TIP

Pokud nechcete čekat každý měsíc na to, až přijdou plodné dny, můžete použít moderní digitální ovulační test. Je citlivější (až o čtyři dny dříve) a lze si tak naplánovat ideální dva dny pro početí. Přesnost je podle odborníků kolem 99 %, výsledky máte do 3 minut.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x