První příznaky těhotenství: Jak poznám, že jsem těhotná?

Následujících několik příznaků vám může napovědět, že čekáte miminko – a to ještě předtím, než si uděláte těhotenský test nebo vám to potvrdí váš gynekolog.Jak poznáte, že jste těhotná? Přečtěte si  následujících 8 příznaků

1) Vynechání menstruace

K vynechání menstruace může dojít už dva týdny po oplodnění. I když je ale těhotenství nejznámější příčinou, proč vynechala menstruace, není jedinou. Ani to nemusí být stoprocentní důkaz toho, že čekáte dítě. Na druhou stranu existují ženy, které mají slabou menstruaci až třeba do šestého měsíce těhotenství!

2) Ranní nevolnosti

Postihuje většinu těhotných žen – trpí jí odhadem asi 50 % nastávajících maminek. I když se jí ale říká „ranní“, nevolností můžete trpět po celý den nebo v noci. Obvykle po prvním trimestru pomine.

Zjistěte, jak na těhotenskou nevolnost vyzrát. Máme pro vás 8 praktických tipů.

3) Časté močení

Když se zvýší hladina progesteronu a embryo začne produkovat cg, zvýší se přítok krve do pánevní oblasti, což vede k tlaku na močový měchýř. To je důvod, proč má většina těhotných žen častější potřebu chodit na WC.

4) Zvýšená únava

Metabolismus se na začátku těhotenství zrychlí, aby stačil vyživovat vyvíjející se dítě, takže vaše tělo je vystaveno větší námaze. Všechny tyto změny mohou vést k únavě a touze po spánku.

5) Citlivé prsy

Napětí a bolest obvykle zmizí během druhého trimestru. A pokud vás brzy po oplodnění začnou bolet prsy, může to být ukazatel hormonálních změn v těle a také známka těhotenství.

VÝPOČET TÝDNE TĚHOTENSTVÍ

Vyzkoušejte naši těhotenskou kalkulačku, zjistěte tak týden těhotenství, předpokládaný termín porodu a informace ohledně aktuálního týdne těhotenství.6) Zvláštní chutě

Máte najednou chuť na něco naprosto nezdravého nebo dokonce nepoživatelného? I to bývá příznakem gravidity, a můžete zaznamenat, že některé potraviny vám najednou chutnají jinak než předtím a že vám nechutná to, co jste předtím doslova milovala.

7) Čich

Vlivem hormonálních změn můžete zaregistrovat, že se vám z některých pachů a vůní dělá špatně, například pachy z kuchyně, ale i parfémy. Mění se totiž chemické složení vaší pokožky, a vše vám tedy může jinak vonět.

8) Vaginální výtok

Vaginální výtok bez svědění a pálení může být také příznakem těhotenství. Děložní hrdlo staví hlenovou zátku, která blokuje otevírání pochvy a pomáhá tak chránit dítě před infekcemi.

Pokud se vaše těhotenství potvrdí, bude třeba se na děťátko řádně připravit. Zjistěte, jakou výbavičku bude třeba pořídit.


Příznaky těhotenství bez těhotenského testu v kostce

Shrňme si nyní 8 příznaků těhotenství, je důležité si nejprve uvědomit, že jde jen o příznaky a ne o důkazy. Jistotu vám může dát až váš gynekolog:

  • Vynechání menstruace
  • Ranní nevolnosti
  • Časté močení
  • Únava
  • Napětí a bolest v prsou
  • Zvláštní chutě
  • Změna vůně některých věcí (věci vám mohou vonět jinak)
  • Vaginální výtok bez svědění a pálení.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x