Plánované těhotenství: už je správný čas na dítě?

Každý, kdo jednou v budoucnu plánuje dítě, se chce na novou roli nejdřív řádně připravit – tak, aby prostě přišla v pravý čas. Jak ale poznat, že ona vzácná chvíle je už tady?

Plánované těhotenství je cílené vyústění přání a snahy stát se rodičem. Často mu předchází spousta přemýšlení, diskusí, představ a váhání. Malé dítě zcela razantně změní zajetý životní styl obou partnerů, otázka správného času pro otěhotnění je tedy velmi podstatná. A nejde jen o zdraví, ale i sociálně-ekonomickou situaci v rodině.

Dítě vyžaduje hodně času

Domnívat se, že dítě bez problémů „zapadne“ do životů obou, je poněkud mylná představa. Dětem se musíte věnovat, potřebují hodně péče a pozornosti. To je fakt, který byste měli mít na paměti, pokud toužíte po miminku. Dítě není hračka, kterou odhodíte, když vás přestane bavit. Jako rodiče budete mít mnohem méně času nejen na sebe, ale i na svůj společenský život a koníčky.

Dítě vás ale na oplátku zcela jistě naplní novými intenzivními zážitky štěstí, o kterých rodiče říkají, že je nelze ostatním „nezasvěceným“ slovy sdělit. Ptejte se sami sebe: jsme připraveni na změnu?

TĚHOTENSKÁ KALKULAČKA

Vypočítejte si týden těhotenství spolu s informacemi, co vás v daném týdnu těhotenství čeká. Finanční situace rodiny je důležitá

Jak jste na tom se svými příjmy? Dokážete vyžít z jednoho platu? Běžná domácnost zhruba 15 až 25 % svého příjmu utratí za věci spojené s potřebami dítěte – oblečení, hygienické potřeby, hračky a další. Možná budete potřebovat i novou pračku, nový nábytek nebo auto. Zvládnete to? I s tím je nutné kalkulovat.

Ideální věk pro těhotenství? Kolem pětadvaceti

Z hlediska biologického i genetického je podle odborníků nejvhodnější věk pro těhotenství kolem 20 až 25 let. I po třicítce samozřejmě můžete snadno otěhotnět a porodit zdravé dítě, ovšem s vyšším věkem klesá pravděpodobnost otěhotnění a stoupá riziko různých komplikací (poruchy nitroděložního vývoje, vrozené vývojové vady či neplodnost).

Mohlo by vás zajímat: Příznaky těhotenství

Příroda vše zařídí – nebo jí mám pomoct?

Při plánování těhotenství se může pár rozhodnout, že vše nechá na přírodě, tedy nebudou nic hlídat ani kontrolovat plodné či neplodné dny. V případě druhém budou chtít šance na otěhotnění znásobit, což znamená, že si partneři zjistí předem vše o svém zdravotním stavu, žena si bude „hlídat“ plodné dny a bude dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Rozhodnutí je zcela na vás – životní zkušenost ale říká, že těhotenství přichází právě ve chvíli, kdy jste nejvíc v pohodě a pokusy otěhotnět se vůbec netrápíte. 

Mohlo by vás také zajímat: Pravda a mýty o ovulaci

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x