Kdy mít druhé dítě?

Kdy znovu otěhotnět? Brzy po prvním dítěti, nebo si raději pár let počkat? Zjistěte správné načasování a vše o druhém porodu.


733931059

Jaký zvolit věkový rozdíl?

Každý věk má svá pozitiva i svá negativa – největší „srážky“ v dětství odehrávají mezi sourozenci stejného pohlaví a platí, že kluci inklinují ke konfliktům více, než dívky. Ovšem to, zda se vám narodí chlapec, nebo holčička, si jen stěží můžete zvolit.

Pokud otěhotníte a porodíte do dvou let od prvního porodu, pak to bude asi největší nápor především pro vás, pro maminku. Utírat zadeček prvnímu, vyndávat mu dudlík z pusy a krmit ho, to ubírá energie, kterou teď potřebujete, když čekáte další dítě. Pokud jste naprosto zdravá, pak asi nebudete pociťovat nějaké problémy, ale pokud budete mít rizikové těhotenství, pak to pro vás asi nebude dvakrát snadné.

 

Když se druhé dítě narodí...

Pro děti je to ale skvělý věkový rozdíl, i když může prvorozené dítě začít žárlit, to když se budete věnovat více druhému. Rozhodně nesmíte dávat najevo těm prvním, že jsou na druhé koleji, že o ně nemáte zájem. To je velmi důležité a někdy to může být těžké. Ale později většinou tento věkový rozdíl oceníte, zejména až si spolu budou sami hrát a budou mít své zájmy. Jste spíše typ maminky, která nerada dělí svou lásku mezi více dětí? Pak pro vás tento věkový rozdíl není to pravé ořechové. Pro vás je zcela jistě lepší, když si pár let počkáte, abyste se mohla věnovat každému jinak, ale naplno.

Co říkají odborníci?

Podle psychologů je přirozený rozdíl 2 - 3 roky, ale tam zase budete muset napnout všechny diplomatické síly, abyste první dítě připravili na příchod druhého dítěte a vysvětlili mu, že bude mít sourozence. I zde platí, že dítě nesmí pocítit, že kvůli miminku o něj maminka nemá zájem.  Pokud ale dítě chodí do školky, pak je to pro vás svým způsobem výhoda – po dobu, kdy je starší dítě ve školce, se můžete naplno věnovat prožívání druhého těhotenství a potom i dalšího dítěte. Záleží tedy na vás, co očekáváte a co s partnerem chcete. 

Druhý porod

Ze zdravotního hlediska už dávno neplatí, že byste měla počkat aspoň rok, než znova otěhotnět. Naopak, podle porodníků je děloha skvěle připravená, pamatuje si první porod a žena pak rodí lépe.  Samozřejmě, že jsou zde jiné aspekty – péče o první dítě je náročná a ženu může vysilovat. Kojíte a otěhotněla jste? Ani to nevadí, kojit můžete dál, miminku v bříšku tím neublížíte, jediné, co budete muset udělat, je zvýšit přísun živin, tekutin a energie, protože miminko uvnitř to po vás bude vyžadovat. Každopádně, druhé těhotenství může být naprosto odlišné od toho prvního, dopředu se nedá říct, jak jej budete prožívat a snášet, zda budete trpět opět ranními nevolnostmi, či budete trpět otoky nebo hodně přiberete.

A v čem se bude druhé těhotenství přece jen lišit?

  • To, že jste těhotná, budete pravděpodobně cítit mnohem dřív.
  • Některé příznaky těhotenství mohou být méně výrazné (například chutě na některé potraviny či zvětšení prsou).
  • Kvůli břišnímu a děložnímu svalstvu, které je po prvním porodu trochu „ochablé“, budete asi mnohem dřív kulatá.
  • Pohyby dítěte ucítíte mnohem dřív.
  • Možná nebudete tak nadšená, jako poprvé (to je ale naprosto normální reakce, protože už víte, do čeho jdete).
  • Porod asi bude rychlejší a jednodušší (ale ani to nemusí být nutně pravda).
  • Budete přemýšlet, jak říct svému prvnímu, že čekáte další miminko (tohle byste neměla nechávat na poslední chvíli a určitě byste o tom měli mluvit průběžně).

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x