Kojení v průběhu těhotenství

  • Kojení během dalšího těhotenství je možné, není škodlivé pro matku ani pro plod. 
  • Těhotenství však musí být fyziologické, bezproblémové.

Kojení a nenarozené miminko

Kojení nenarozenému miminku nevadí. Jde o naprosto přirozenou záležitost, kdy veškeré živiny a energie jdou k nenarozenému miminku. Je ale vhodné, aby Váš ošetřující gynekolog věděl, že během těhotenství zároveň kojíte. Zprvu je nutno překonat jistá úskalí:

  1.  Vlivem hormonálních změn se produkce mléka snižuje a mění se jeho chuť.
  2. Objevuje se zvýšená citlivost prsů a bradavek, mírná nevolnost.

Tvorba mateřského mléka

Před porodem a těsně po porodu se mění kvalita mléka, je produkováno kolostrum, bohaté na obranné látky. Kolostrum obvykle starší sourozenec odmítá, o kojení ztrácí zájem trvale i dočasně.

Některé děti se ke kojení vrátí po narození miminka - lze kojit i obě děti současně (tandemové kojení). Produkce mléka se sama uzpůsobí oběma dětem.

Jaké hormony řídí kojení?

Hormon prolaktin je odpovědný za nastartování a udržování produkce mléka. Tento hormon nemá vliv na plod ani průběh těhotenství.  

Hormon oxytocin se uvolňuje z neurohypofysy do oběhu matky po stimulaci bradavky. Tento hormon je odpovědný za spouštění mléka, ale má vliv i na stahy dělohy. Z tohoto důvodu jsem se již v úvodu článku zmínila o fyziologickém těhotenství. Oxytocin může zvyšovat riziko potratu či předčasného porodu.

Kdy může být potřeba kojení ukončit?

Je nutné si uvědomit, že kojení nelze udržovat za každou cenu. Ukončení kojení je třeba zvážit při výrazných pocitech nevolnosti v průběhu kojení i mimo, při silné únavě a pocitu vyčerpání, při hubnutí, při nepříjemných pocitech psychické rozladěnosti v souvislosti s kojením a při známkách hrozícího potratu nebo předčasného porodu.

Těhotná žena musí dbát na dostatečný příjem tekutin, pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály a dostatečný odpočinek. Je vhodné užívat vitaminové doplňky pro těhotné a kojící, které jsou volně prodejné v lékárnách.

Kojení a těhotenství je velmi individuální problém, náročný nejen z hlediska výživy, ale především psychiky. Budoucí maminka musí brát ohled na své životní okolnosti, zároveň také na potřeby a pocity svého kojeného potomka. To není lehké rozhodování. Občas příroda zasáhne a dítko se odstaví samo nebo jen lehkým odpoutáním od kojení jiným způsobem mateřské péče.

Toto je značně závislé od věku dítěte, kdy už kojení není potřebou, ale spíše zvykem. Jestliže se dítě nenechá od kojení odpoutat, pak je kojení jeho opravdovou potřebou a v případě nutnosti odstavení ze zdravotních důvodů, je zapotřebí porada s dětským lékařem ohledně přechodu na umělou stravu.

Mohlo by vás dále zajímat: 9 problémů s kojením a jejich řešení

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x