Přestáváme kojit: 12 tipů, jak naučit dítě na lahvičku

Přechod na umělé mléko je pro všechny kojené děti velká změna, na kterou je musíte postupně připravit. Když učíme kojence pít z kojenecké láhve, je důležitá trpělivost, abychom dítěti konec kojení co nejvíce ulehčili.

Baby boy drinking milk from bottle holding by mother. Healthy nutrition.

Každá maminka chce svému dítěti dopřát to nejlepší. Kojení je pro dítě to nejpřirozenější a nejlepší. Některé maminky ale z jakéhokoliv důvodu kojit nechtějí, nemohou či kojit přestávají a i ty určitě chtějí pro své děťátko tu nejlepší výživu přesně ušitou na míru svému miminku.

Doporučil vám váš pediatr dávat vašemu děťátku kojenecké mléko? Nebo přestáváte kojit a chcete vašemu děťátku dopřát správnou výživu? Chcete vědět, jak vaše děťátko naučit na lahvičku?

Přechod na umělé mléko je pro všechny děti velká změna, na kterou je musíte postupně připravit. Když učíme kojence pít z kojenecké láhve, je důležitá trpělivost, abychom dítěti přechod na kojenecké mléko co nejvíce ulehčili.

 • S učením na lahev začněte tehdy, kdy jste vy i dítě v klidu a známém prostředí, ve kterém se oba cítíte bezpečně, když dítě není nemocné nebo rozrušené (např. nachlazením, rostoucími prvními zoubky). 
 • Nečekejte, až dítě brečí hlady. Děti, stejně jako dospělí, zvládají nové zkušenosti lépe, když jsou odpočaté a klidné. 
 • Lahvičku dítěti nabízejte, nenuťte. Pokud dítě pláče a snaží se lahvičku odstrčit, nebojujte s ním, dejte si pauzu a zkuste to opět po pár hodinách. Nucením jen posílíte negativní zkušenost a dítě může být příště vystresované už jen při pohledu na lahvičku.
 • Pokud ještě máte mateřské mléko, odstříkejte ho a dejte do lahvičky. Dítě pozná známou chuť mateřského mléka a zkoušení půjde lépe, než když začnete lahvičkou podávat rovnou kojenecké mléko a pro dítě toho bude mnoho neznámého najednou.
 • Nemáte-li už mateřské mléko, podejte trošku UM (umělého mléka) na lžičce, aby si děťátko zvyklo na jinou chuť mléka, než se začne učit pít z kojenecké lahvičky.
 • Sledujte průtok mléka – dítě se totiž musí při pití trochu namáhat, aby byl uspokojen jeho sací reflex. Z láhve držené dnem vzhůru by mělo mléko pomalu kapat – asi 1 kapka za sekundu.
 • Mírně zahřejte savičku v převařené kojenecké vodě než ji nasadíte na lahvičku, kterou nabídnete dítěti. Nebo ji krátce zchlaďte v ledničce, pokud dítěti rostou zoubky.
 • Sledujte teplotu mléka – kojenecké mléko v láhvi má mít stejnou teplotu, jako má mateřské mléko.
 • Zkuste různé polohy – některé děti preferují stejnou polohu jako při kojení, pro jiné funguje změna polohy. 
 • Při krmení z láhve držte dítě za ruku a dotýkejte se ho. Můžete zkusit také chodit po bytě v pomalém tempu a při chůzi dítě hladit po zádech. Rozptýlení je dobrá technika, jak naučit dítě sát z láhve. Cílem je, aby nemělo dítě z láhve strach.
 • Dejte láhev s kojeneckým mlékem tatínkovi – když není maminka na dohled, některé děti snáze akceptují láhev.
 • Pokud dítě stále odmítá pít z láhve, zkuste jiný typ nebo jinou savičku. Může to chvíli trvat, než najdete tu, která bude dítěti nejvíc vyhovovat. Pokud je již dítě starší cca 1 roku, můžete lahvičku rovnou přeskočit a nabídnout kojenecké mléko ve vhodném hrníčku s pítkem (ale v jiném, než v jakém mu podáváte vodu/čaj)

Dítě odmítá pít z kojenecké láhve?

Pokud se to napoprvé nezadaří, nezoufejte a vytrvejte s pokusy. Dopřejte dítěti čas, nakonec bojovat s lahvičkou přestane a uvidíte, že za chvíli se pro něj pití mlíčka stane stejně oblíbenou činností, jako bývalo kojení.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x