Dětská lahvička: vybavte se pro přípravu kojeneckého mléka

 • Pro přípravu kojeneckého neboli umělého mléka budete potřebovat víc než jen správnou dětskou lahev. 
 • Přinášíme tipy na výbavu, kterou potřebujete nakoupit a zkontrolovat předtím, než začneme dítěti poskytovat výživu z kojenecké láhve.
Baby drinking milk.Others photographs of this baby in this lightbox:http://i27.servimg.com/u/f27/09/04/17/08/untitl10.jpg

Pokud nemůžete z jakéhokoli důvodu kojit a váš lékař vám doporučil krmit miminko kojeneckým mlékem, je třeba si pořídit dostatek vybavení ke krmení kojeneckým mlékem. Výběrem lahvičky to všechno jenom začíná. Co dalšího je ještě potřeba připravit?

 • Kojeneckých lahví musíte mít dostatek . Většina dětí se zpočátku krmí šestkrát denně, zkontrolujte si tedy, zda máte po ruce dostatek lahviček v závislosti na tom, jak často budete lahvičky sterilizovat.
 • Zakupte také dostatek saviček ke kojenecké láhvi.
 • Kartáček na čištění kojeneckých lahví
 • Vybavení pro sterilizaci kojeneckých lahví a dudlíků – sterilizátor nebo hrnec a místo pro uchování vysterilizovaných potřeb, vyvařenou a vyžehlenou utěrku.
 • Vybrané kojenecké mléko v prášku

Další výbava, která usnadní život

Při krmení z kojenecké lahve určitě oceníte také:

 • Rychlovarnou konvici
 • Zásobu bryndáčků
 • Ohřívačku kojenecké stravy. Nedoporučujeme ohřívání v mikrovlnné troubě kvůli riziku nerovnoměrného ohřevu. Nezapomeňte ale, že připravené mléko je třeba zkonzumovat do 2 hodin od přípravy.

Kojenecká lahve: vyberte tu nejlepší!

Lahvičky jsou k dostání v různých velikostech - nejčastěji:

 • Menší, objem cca 125 ml – ideální pro novorozence a malá miminka
 • Střední, objem cca 250 ml – vhodnější pro starší děti
 • Velké, objem cca 330 ml - vhodnější pro batolata

Zvolit si můžete z různých materiálů – tradiční skleněné či plastové a tvarů – se širším či užším hrdlem. Výhodou kojeneckých lahví s širokým hrdlem je snazší plnění sušeným mlékem a snazší mytí. Pro správnou sterilaci jsou vhodnější lahve skleněné a plastové bez barevných obrázků.

Při výběru vhodné lahvičky se tedy řiďte potřebami nejen svými, ale i svého dítěte. Kojenecké lahve se zúženým hrdlem mohou být pak jednodušší na uchopení malou rukou, a miminko se tak může začít učit pít z lahve zcela bez pomoci.

„Antikolikové“ kojenecké lahve

Někteří výrobci kojeneckých lahví nabízejí speciální modely lahviček či saviček s mechanismem, jež zabraňuje v polykání přebytečného množství vzduchu – což může vést u kojenců k neklidu, potřebě říhat či plynatosti.

Pozorujete-li u miminka po krmení známky neklidu či zvýšenou plynatost, zkuste vyměnit svou stávající lahvičku za kojeneckou láhev s ventilkem proti kolice – právě tato změna mu může citelně ulevit.

Sterilizuji, sterilizuješ, sterilizujeme

Imunita není po narození plně vyvinutá, a proto jsou miminka velmi citlivá na mikrobiální nákazu – a pro novorozence to platí dvojnásobně. Důležitým okamžikem v péči o zdraví kojence je tedy důsledná sterilizace všech potřeb pro krmení z kojenecké lahve, kterou se ničí škodlivé bakterie.

Postup sterilizace lahvičky a savičky

 • Po každém použití opláchněte všechny potřeby horkou vodou
 • Lahvičku pečlivě vymyjeme pomocí kartáče a opláchneme
 • Zkontrolujeme savičku – otvor, těsnění na láhev
 • Sterilizujeme varem (3-5 minut), nebo párou ve sterilizátoru
 • Vysterilizované nádobí necháme oschnout a uchováváme na čisté podložce přikryté vyvařenou a vyžehlenou utěrkou
 • Před dalším krmením si omyjeme ruce, vysterilizované savičky se snažíme při nasazování nedotýkat

Dudlíky (savičky) přizpůsobte dítěti

Existuje celá řada nejrůznějších tvarů, materiálů a velikostí výběr by se měl odvíjet od typu používaného mléka a od preferencí miminka. Pro novorozence jsou nejvhodnější dudlíky s pomalým průtokem u starších dětí, které si již na krmení z lahvičky zvykly, lze zvolit dudlík s rychlejším průtokem.

Jestliže se miminko během krmení z kojenecké lahve zalyká nebo vykašlává mléko, průtok použitého dudlíku je příliš rychlý jestliže naopak během krmení s lahvičkou zápasí a má potíže s rovnoměrným sáním mléka, znamená to, že průtok dudlíku je příliš pomalý. Tekutina by neměla z lahvičky při otočení téci, ale jen pomalu odkapávat, aby byl uspokojen sací reflex dítěte. Určitě je na místě si uvědomit, že dudlíky nejsou věčné a jejich vlastnosti se mohou s časem zhoršovat. Pravidelně se proto ujišťujte, zda zvolený dudlík v maximální možné míře odpovídá potřebám vašeho dítěte, jeho růstu a rozvoji.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x