Přechod na umělé mléko: co dělat, když ho vaše dítě odmítá?

Některé děti si zvyknou na láhev rychle, jiné mají s přechodem na umělé mléko velké problémy. Umělé mléko i láhev je pro dítě novinka a je logické, že je odmítá.

Cork, Ireland

Pokud dítě první pokusy o krmení z láhve odmítá, je to proto, že mateřské mléko chutná jinak než to „umělé“. Dítě si musí na novou chuť zvyknout a někdy to trvá delší dobu. Důležitá je trpělivost a pohoda. Nesuďte chuť mléka podle sebe, dítě nic jiného než mateřské mléko nezná a musí si zvyknout.

1. Nestřídejte mléka často, držte se jedné značky

Spousta maminek se zalekne, když jejich dítě kojenecké (umělé) mléko odmítne, a ve snaze dostat do dítěte alespoň trochu mléka začnou střídat všechny možné značky. To však může nadělat více škody jako užitku. Časté střídání kojeneckých mlék zatěžuje nezralý trávící systém a může vést k nadýmání, zácpě nebo dlouhodobějšímu průjmu.

Vydržte proto u jedné značky a tu zkoušejte alespoň 6 – 8 krát. Je to stejné, jako když dítě učíte na nové druhy potravin – zeleninu a ovoce. Proto buďte trpělivá, dítě nenuťte, ale nabízejte.

2.  Zkontrolujte teplotu i láhev

Jakmile přestáváte kojit, měla byste vědět, že krmení z lahvičky probíhá úplně odlišně, než je sání z bradavky. I proto dítě někdy odmítá umělé mléko. To se nazývá syndrom první lahvičky.

  • Zkontrolujte teplotu mléka, které je v láhvi – některé děti mají rády teplotu, která je podobná teplotě mateřského mléka, jiné snáze přijmou mléko o pokojové teplotě nebo studenější.
  • Podívejte se také na tvar savičky – protéká mléko moc rychle, nebo naopak pomalu? Pokud ano, pak savičku vyměňte za jinou.

3. Správné načasování

Důvodem odmítání kojeneckého mléka z láhve může být i špatné načasování. Vyberte si dobu, kdy dítě nemá moc velký hlad, ale není ani přeplněné nebo je krátce po jídle. Dítě by nemělo být unavené ani nevrlé. Když to nejde, raději zkoušení nechte a zkuste to jindy. Není nic horšího, než dítě nutit k jídlu, když nechce.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x