Co jsou LCP mastné kyseliny a jakou roli hrají u zdraví dítěte?

Co byste měla o těchto látkách vědět? Jaké potraviny jsou jejich zdrojem a proč mají nezastupitelnou roli při vývoji dítěte? Jak jich dítěti dodat dostatek?

899789162

Zdrojem esenciálních mastných kyselin, a mezi nimi i takzvaných LCP mastných kyselin, jsou v potravinách tuky. Vědci zabývající se úlohou mateřského mléka ve zdravém vývoji dítěte přicházejí neustále s novými poznatky, a tak dnes víme, že tuky se správným složením mastných kyselin mají důležitou roli i při vývoji dítěte.

Mateřské mléko, bohatý zdroj LCP mastných kyselin

Nejlepším zdrojem je samozřejmě mateřské mléko, které obsahuje mastné kyseliny v poměrech, jak je právě kojenec potřebuje. Metabolismus kojence si totiž na rozdíl od dospělých ještě nedokáže LCP mastné kyseliny (kyseliny omega 3 a omega 6) sám vytvářet. A právě tyto mastné kyseliny jsou nepostradatelné pro vývoj centrální nervové soustavy včetně mozku, zvláště pro rozvoj kognitivních (poznávacích) a motorických funkcí.  Podstatné jsou i pro vývoj oční sítnice. Vědci porovnávali zrakové funkce u kojených dětí, kde mateřské mléko obsahuje LCP mastné kyseliny, a u dětí živených umělou stravou s nízkým obsahem LCP mastných kyselin. Kojené děti prokazovaly lepší zrakové funkce, projevil se tedy prokazatelný vliv LCP mastných kyselin na vývoj zraku.

Nepostradatelné jsou i pro tvorbu buněčných membrán a důležitou úlohu mají i ve vývoji a správné funkci imunity.

Všechny tyto benefity mají své opodstatnění. Má i vaše dítě dostatečné množství LCP mastných kyselin?

Má vaše děťátko dostatečné množství LCP mastných kyselin?

Pro kojence i batolata je na základě nových vědeckých výzkumů vyvinuta mléčná strava, která obsahuje ve větší míře právě tyto LCP mastné kyseliny, jichž je v organismu omezené množství, a které mají zásadní význam pro vývoj a zdraví dítěte. Proto vybírejte kojenecké a batolecí mléko opravdu svědomitě! Určitě neplatí, že jsou všechna mléka stejná.

* LCP=long chain polyunsaturated (=polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem)

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x