Technika masáže prsou pro podporu kojení

Věděla jste, že tvorbu mateřského mléka můžete podpořit jemnou masáží prsou? Vyzkoušejte náš návod.

Young mom breast feeding her newborn child. Lactation infant concept. Mother feed her baby son or daughter with breast milk.

Vaše tělo je přirozeně uzpůsobeno tomu, aby dítěti poskytlo množství mateřského mléka odpovídající jeho potřebám. Podpořit jeho tvorbu můžete i jemnou masáží, pokud je vám to příjemné.

Masáž prsů lze provádět před každým kojením nebo odstřikováním, protože spouští takzvaný uvolňovací/vypuzovací reflex.

Masáž po kojení zase napomáhá vyprázdnění prsů, což podporuje vyšší produkci mateřského mléka. Rozhodně ale nepoužívejte masážní olej, protože by dítě mohla jeho vůně odrazovat.

Jak masírovat:

  1. Než začnete, uložte se co nejpohodlněji a nejuvolněněji. Pomocí dvou prstů provádějte jemné kruhové pohyby po celém prsu spirálovitě od spodní části, kde hrudník přechází v prs, až po dvorec. Vyhněte se přímým tahům, protože byste mohla poškodit pokožku. Nepoužívejte celou dlaň – stačí špičky 2 - 3 prstů.
  2. Po masáži obou prsů jemně masírujte každou bradavku mezi palcem a ukazováčkem. Tím pomůžete uvolňování hormonů, které podporují tvorbu mateřského mléka.
  3. Na závěr se předkloňte dopředu, jemně svými prsty třeste, aby došlo k uvolnění mléka gravitací.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Polohy při kojení

Máte otázky ohledně kojení? Neváhejte kontaktovat naše odborníky v poradně.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x