Stop popraskaným bradavkám a zánětům prsu: chraňte svá prsa při kojení

  • Mnoho maminek trápí bolest bradavek a drobné prasklinky. 
  • Důvodů proč je hned několik. 
  • V následujícím článku vám poradíme, jak se problémů zbavit.
breastfeeding for newborns motherhood concept. helpful tips for feeding the baby. love and tenderness.

Důvodů, které způsobují bolestivé kojení může být hned několik. Máme pro váš řešení.

Popraskané bradavky

Drobné praskliny (ragády) vznikají většinou jako důsledek nesprávné techniky kojení.

Řešení: Zkontrolujte, zda má dítě při kojení v pusince i větší část dvorce a ne pouze bradavku. Pokud jsou prsy velmi naplněny mlékem a dítě se kvůli tomu špatně přisává, odstříkejte trošku mléka těsně před začátkem kojení. Po kojení ponechte bradavky asi 10 minut oschnout na vzduchu, mateřské mléko z nich nestírejte. Naopak několik kapek mléka rozetřete po dvorci a bradavce a ponechte zaschnout, neboť mateřské mléko působí hojivě. Je možné použít krém s hojivým efektem, který není nutné před kojením smývat. Často měňte vložky do podprsenky. Ochranu povrchu bradavek a prádla před prosakujícím mlékem lze zajistit také použitím tzv. chráničů bradavek nebo sběračem mateřského mléka.

Ucpaný mlékovod (retence mléka)

Ucpaný mlékovod se projevuje jako bolestivé zduření v jednom místě prsu, doprovázené ložiskovým zarudnutím kůže a někdy i zvýšením tělesné teploty. Příčinou ucpání mlékovodu je většinou nesprávná technika sání a omezování kojení.

Řešení: Mezi kojeními používejte chladivé obklady nebo tvarohový obklad, při teplotě i vhodné léky na snížení horečky. Dítě přikládejte tak, aby bradička dítěte při sání směřovala k postiženému místu. Před kojením můžete postižené zatvrdlé místo nahřát teplou vodou, rozmasírovat a mlékovod tak uvolnit. Pozor: ucpaný mlékovod může přejít i do zánětu prsní žlázy!

Zánět prsní žlázy (mastitida)

Na rozdíl od ucpaného mlékovodu je pro mastitidu typická vysoká horečka, zimnice, bolestivé, zarudlé a při dotyku teplé místo v postiženém prsu.

Řešení: Tento stav vyžaduje léčbu antibiotiky, klid na lůžku, dostatečný přívod tekutin, podávání léků tišících bolest a snižujících horečku. Je třeba pokračovat v častém kojení i z postiženého prsu nebo z něj mléko odstříkávat. Mezi kojeními na prs přikládáme chladivé obklady nebo tvaroh, před kojením prs prohřejeme vlhkým teplým obkladem. Než dítě přiložíme, několik kapek mléka odstříkáme a tím uvolníme dvorec.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Mastitida: jak léčit zánět prsu

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x