Kojení trochu jinak

  • Odborníci upozorňují, že dítě se učí kojit kojením. 
  • Někdy je to ale mamince z různých důvodů ztíženo. 
  • Dokrmování umělou výživou by mělo na prvním místě předcházet krmení na prsu maminky.

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?

Pokud je kojení ze začátku ztíženo, ať už z důvodu zdravotního stavu miminka či maminky, je dobré prsa podpořit v tom, aby tvořily mléčko. Prvotním impulsem je již samotné těhotenství, které připravuje maminku na kojení, některé ženy dokonce již před porodem produkují malé množství mleziva.

Tvorba mateřského mléka je dána hormonálně, je ale také rovněž závislá na poptávce po mateřském mléce a na psychické pohodě maminky. Jednou z nejnáročnějších situací, které mohou po porodu zkomplikovat kojení, je narození nedonošeného miminka.

V této situaci závisí na stupni nedonošenosti a jeho zdravotním stavu. Zde je řešení způsobu výživy v rukou lékařů. V případě, že je miminko schopné být přiloženo mamince k prsu, je vhodné začít stimulovat prs a zároveň tak podporovat sací reflex miminka.

Děti, které již nejsou závislé na podání výživy pomocí sondy, je možno krmit několika způsoby. Na některé z možných alternativ se dnes zaměříme.

Kojení s využitím suplementoru

Tento způsob se využívá nejen u dětí, které jsou nedonošené, ale i u dětí narozených v termínu, které prs odmítají.

Velkým pomocníkem ale může být i tehdy, kdy se miminko narodilo císařským řezem a k prsu bylo přiloženo až s delším časovým odstupem, což u maminky může zpomalit tvorbu mléka.

Suplementor se skládá z ploché uzavíratelné nádobky, kterou má maminka zavěšenou na svém krku a z dvou tenkých měkkých hadiček, které si umístí k prsům.

Do nádobky je ideální podat předem odstříkané mateřské mléko, v případě jeho nedostupnosti i mléko umělé. Hadičku si maminka přidrží či bezpečně přilepí k prsu tak, aby její vývod byl mezi bradavkou a dvorcem.

Miminko po přiložení k prsu stimuluje prs, což podporuje tvorbu mléka a sací reflex, zároveň je dítěti uvolňováno mléko z předem naplněné nádobky. Dítě je tedy za své sání odměňováno i tehdy, pokud je tvorba mateřského mléka dosud minimální, což podporuje jeho snahu o sání.

Krmení stříkačkou po prstu

Tento způsob krmení se nejčastěji využívá u dětí předčasně narozených, nebo tehdy, kdy ještě není tvorba mateřského mléka tak vysoká, aby pokryla potřeby dítěte.

Podání stříkačkou pomůže zabránit návyku na lahvičku a pozdějšímu odmítání prsu. Sterilní plastová stříkačka se naplní mlékem, maminka vloží miminku do pusinky svůj malíček bříškem nahoru a poté opatrně zasune i část konce stříkačky.

Maminčin prst v tomto případě imituje bradavku, i když způsob sání je zde odlišný, protože mléčko je dítěti vstřikováno do úst bez jeho zvýšeného úsilí.

Calma

Jedná se o speciálně vytvořenou lahvičku, ze které musí miminko vyvinout větší úsilí, aby se napilo, než při podání mléka z běžné kojenecké lahve.

Speciální průduchy umístěné z vnitřní strany savičky umožňují imitaci sání z prsu a přibližují se této specifické technice. Podávání mléčka z této lahvičky je tedy opět vhodné pro děti, které jsou především kojené a Calma tedy slouží pouze k jejich dokrmování.

Mohlo by vás dále zajímat: 4 výhody kojení pro miminko i pro vás

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x