Mateřské mléko: to nejlepší pro imunitu dítěte

  • Každé miminko už od narození ví, co je pro něj nejlepší - a to je bezesporu mateřské mléko. 
  • Jde o plnohodnotnou stravu, která dodává vše potřebné.
Young mom breast feeding her newborn child. Lactation infant concept. Mother feed her baby son or daughter with breast milk.

mateřským mlékem dostává miminko nejen ideální stravu, ale i všechny typy protilátek, pomocné látky imunitního systému a obranné bílé krvinky. Tenhle imunitní koktejl je prostě pro vaše dítě v prvních měsících života naprosto jedinečný – a nezaplatitelný!

Jak se mateřské mléko vyvíjí

  • první dny po porodu se vytváří tzv. mlezivo (kolostrum), které obsahuje velké množství prebiotické vlákniny (oligosacharidů), výživné tuky a další látky imunologické povahy
  • od 3.-5. dne po porodu vzniká přechodné mateřské mléko , které pomáhá, aby se střeva miminka adaptovala na mléko zralé
  • od 14. dne už miminku nabízíte „zralé“ mléko, které odpovídá optimálně potřebám dítěte (toto mléko obsahuje bílkoviny, tuky a sacharidy (laktóza)

Kromě laktózy jsou v mateřském mléce také oligosacharidy, které mají velký vliv na přežití, růst a aktivitu tzv. přátelských bakterií. Těmto sacharidům se říká prebiotická vláknina nebo také prebiotika. Kromě prebiotik jsou v mateřském mléku také polynenasycené mastné kyseliny neboli LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny, minerální látky, enzymy a hormony a řady dalších obranných látek.

Proč je mateřské mléko tak zázračné?

Mateřské mléko dodá dítěti dostatek tekutin, živin, vitamínů a minerálních látek, navíc však obsahuje další složky podporující imunitu :

  • nejvíce zastoupenými jsou prebiotické oligosacharidy, které prokazatelně posilují imunitní systém
  • existují také další složky, které podporují imunitu, jako LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny a další. LCP mastné kyseliny (tuky ze skupiny omega 3 a omega 6) jsou důležité pro správný průběh zánětlivé reakce. 

Prebiotika jsou třetí nejvýznamnější složkou mateřského mléka,a zjednodušeně řečeno jsou vhodnou "stravou" pro "přátelské" bakterie ve střevech. Tím, že vytvářejí příznivé podmínky pro růst zdraví prospěšných bakterií a naopak brzdí růst těch škodlivých, které vyvolávají infekce. Pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a zabraňují tak proniknutí některých škodlivých látek do organizmu. Díky tomu se zvyšuje obranyschopnost dětského organismu a miminko je zdravější.

Když nemůžete kojit

Ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete kojit, netrapte se. I vy můžete svému dítěti speciální batolecí stravu, jejíž receptura je inspirována složením a příznivými účinky mateřského mléka Při výběru správné výživy tedy nezapomínejte, že jedině adekvátní výživa zabezpečí fyziologickou činnost organismu v dospělosti a v dětském věku je nezbytným předpokladem zdravého vývoje.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x