Vypuzovací reflex

Nejen nedostatek mléka může potrápit maminku a miminko, problémy způsobuje i jeho přílišné vypuzování z prsů - tedy silný vypuzovací reflex.

Shot of a baby boy crying as he lies in his motherâ  s lap at home

Silný vypuzovací reflex

Kojení komplikuje i příliš silný vypuzovací reflex, tedy stav, kdy z prsu odtéká příliš mnoho mléka naráz a dítě se mlékem zalyká, ublinkává a po kojení má stále v koutcích úst viditelné mléko. Mohou ho též trápit koliky, neboť při hltavém způsobu kojení spolyká velké množství vzduchu.

Řešení

  1. Před kojením trochu mléka odstříkejte, aby mléko nevytékalo proudem. 
  2. Zvolte takovou polohu, kdy budete při kojení mírně zakloněná, aby tok mléka nebyl podpořen gravitací. 
  3. Dítě držte při kojení ve vzpřímené poloze. 
  4. Vždy, když začne mléko téci silným proudem, kojení na chvíli přerušte a mléko odstříkejte.
Mohlo by vás také zajímat: Nepříjemnosti spojené s krmením

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x