Kouření v období kojení

  • Kouření se s kojením neslučuje. 
  • Ženy - kuřačky, které otěhotní, obvykle přestávají kouřit. Velmi často zvítězí touha po zdravém dítěti. 
  • Méně častým důvodem je nesnášenlivost pachu kouře díky změnám v těhotenství. 15 - 20 % žen se po porodu ke kouření vrací.

Proč přestat kouřit?

Nikotin snižuje tvorbu prolaktinu, čímž zpomaluje laktaci, přechází do mateřského mléka, ovlivňuje jeho chuť i složení.
V mateřském mléce se snižuje podíl mastných kyselin, vitaminu C a vitaminu E, zvyšují se prooxidační účinky (oxidace je odpovědná za řadu negativních biochemických procesů v organizmu).

Nikotin spolu s dalšími škodlivinami z kouření v mateřském mléce představuje velkou zátěž pro játra a ledviny miminka. Dětský organizmus odbourává škodlivé látky pomaleji než dospělý. Miminka mají pak častější a větší problémy s trávením, sklon k bolestivým břišním kolikám, častěji zvrací, mají omezenou schopnost pít, hůř sají a tak i hůře prospívají.

Dalšími příznaky nikotinismu kojenců jsou neklid, plačtivost, potíže se spánkem, sklon k častějším infekčním onemocněním a alergii.

Také syndrom náhlého úmrtí novorozenců je spojován s kouřením u matky.

Toto jsou velmi pádné důvody pro zásadní rozhodnutí maminek – nekouřit v době kojení - v zájmu svého dítěte. Jestliže však není dostatek silné vůle pro takovéto rozhodnutí, pak doporučuji radikálně kouření omezit na 5 cigaret denně maximálně, cigaretu vykouřit po skončení kojení a následně kojit za 2,5 - 3 hodiny.

Mohlo by vás dále zajímat: Kojení a alkohol: 6 tipů pro kojící matky

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x