Váha a výška novorozence: o kolik má přibrat a vyrůst?

Jak se měří růst dítěte a jaká je zdravá míra růstu u právě narozených dětí?

Baby girl indoors. Shallow DOF. Developed from RAW; retouched with special care and attention; Small amount of grain added for best final impression. 16 bit Adobe RGB color profile.

Při narození váží většina dětí v Česku a na Slovensku mezi 2,5 kg a 4,5 kg. Váhu novorozence ovlivňují různé faktory, např. jak zdravé jste během těhotenství nebo stavba vašeho těla a těla vašeho partnera.

Ztrácení na váze u novorozenců

Všechny děti po narození ztratí na váze – některé zhubnou v prvních několika dnech až o 10 % své porodní váhy. Jakmile se stabilizuje kojení a vaše tělo si zvykne na produkci mléka, pak by mělo vaše miminko začít znovu přibírat na váze. Obecně lze říci, že to může trvat asi 10 dní.

Jak se měří růst dítěte

Váha vašeho dítěte se bude během několika měsíců přísně sledovat, abyste se ujistila, že se miminko vyvíjí zdravě. Dodržujte proto pravidelné prohlídky vašeho miminka u pediatra. Růst dítěte se měří pomocí „percentilového grafu“, ale to je pouze pomůcka. Nemusíte se znepokojovat, pokud se dítě bude nacházet v horní nebo spodní části grafu – neznamená to, že je tlusté nebo podvyživené. Váš dětský lékař bude sledovat rychlost váhového přírůstku podle růstové křivky.

Co je to zdravá míra růstu dítěte?

Váha

  • v prvních týdnech po počátečním poklesu hmotnosti přibere dítě 175 g až 225 g za týden
  • ve věku 6 měsíců bude mít pravděpodobně dvojnásobek své porodní váhy a postupně se bude jeho růst zpomalovat
  • ve věku 12 měsíců by mělo mít miminko trojnásobek své porodní váhy

Váha vašeho dítěte se může občas zvýšit nebo snížit rychleji než je obvyklé, což může být způsobeno skokovým růstem nebo propuknutím nemoci. Hmotnost vašeho dítěte se také může měnit v období odstavování, kdy může mít miminko potíže s přijímáním tuhé stravy a v době, kdy jeho aktivita narůstá a kdy se stává pohyblivějším.

Výška

  • první rok života - tělesná délka se prodlouží o cca 50% z porodní výšky 
  • růstová rychlost pak klesá a mezi 1. a 2. rokem života vyroste dítě o cca 25cm 
  • mezi 2. a 3. rokem je to cca 15cm


Mateřské mléko vs. kojenecké mléko

Je třeba zmínit, že s přecházením na kojenecké mléko, které obsahuje více tuků a cukrů může děťátko více přibírat. Proto údaje uvedené výše o váhovém přírůstku nemusí 100% sedět.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x