Jak ukončit kojení bez pláče?

Kdy dítě odstavit je velmi individuální. Ať už jsou důvody jakékoli, odstranit kojení může znamenat pro dítě i maminku velkou emocionální zátěž. Jak ji zvládnout? A jak postupovat, aby přechod od kojení k lahvičce nebyl násilný?

Young mom breast feeding her newborn child. Lactation infant concept. Mother feed her baby son or daughter with breast milk.

Univerzální návod na to, jak přestat kojit, neexistuje. Záleží na konkrétní situaci, věku dítěte, ale také na tom, zda už dítě začalo dostávat například příkrmy. Obecně platí, že pomalý postup je pro obě strany nejlepší. Dítě pak není stresované a mamince nehrozí záněty či zatvrdliny v prsu. 

Odstraňte jedno kojení týdně

Nejprve zrušte jedno kojení týdně a nezapomeňte sledovat stav prsou. Jsou-li prsa nalitá, odstříkejte mléko a pijte mátový nebo šalvějový čaj. Nejhorší je přestat kojit ze dne na den, nebo předat dítě babičce, aby ho pohlídala. 

Když dítě na kojení nelpí

Nejsnadněji se odstavuje dítě, které už na kojení tolik nelpí. V takovém případě můžete zrušit odpolední kojení před procházkou, dát dítěti nějakou náhražku (třeba svačinu nebo něco k pití). Pokud bude dítě dávat i nadále najevo, že chce nakojit, zabavte ho hračkou nebo hrou, abyste odvedla jeho pozornost.

Nejtěžší je ukončit kojení před usnutím

Kojení před spaním je pro dítě velmi důležité a také proto na něm nejdéle trvá. Proto je odstranění tohoto kojení nejkomplikovanější. Můžete si prsa zalepit nebo zavázat obinadlem a dítěti tvrdit, že mléko už není. Vyžaduje to sice trpělivost, ale pokud budete dítě zahrnovat něžnostmi a láskou, určitě to brzy pochopí.

Buďte důsledná a nedělejte chyby

Úspěch odstavení závisí mimo jiné na tom, jak moc budete důsledná. Nejčastější chybou, které se maminky dopouštějí, je to, že dítěti jednou prs nabídnou a podruhé ne. Nedůslednost a nejistotu dítě moc dobře vycítí a odstavování bude mnohem komplikovanější. Můžete si být jistá, že když rezignujete a dítě znova nakojíte, bude to pak opět vyžadovat, a to třeba ještě razantněji.

Čím mateřské mléko nahradit?

I když se pokoušíte odstranit kojení, neznamená to, že dítě už nebude žádné mléko pít. Přechod na kojenecké „umělé“ mléko může znamenat pro dítě další stres a je normální, že ho bude třeba zpočátku odmítat. Má totiž jinou chuť než to mateřské, takže se obrňte trpělivostí. Zpočátku můžete kombinovat kojení a pití z lahvičky, aby si dítě lépe zvykalo.

Autor: Tereza Víchová

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x