Jak často krmit dítě z kojenecké lahve?

Krmíte z lahve? Přečtěte si, jak často dítě krmit. Každé dítě má jiný apetit, a proto se nemusí na 100 % shodovat. Tabulku si můžete i vytisknout a mít ji tak stále po ruce.

Single mother lying down with baby boy, feeding him and kissing in a forehead

Povaha každého dítěte se může individuálně lišit, počet kojení či krmení a množství mateřského či kojeneckého mléka proto vnímejte pouze jako orientační. Celá řada dětí vyžaduje nižší, nebo naopak vyšší počet krmení, než jaký uvádíme v tabulce, a také málokteré miminko se vzbudí přesně po třech hodinách od předchozího krmení.

V následující tabulce vidíte orientační schéma krmení miminka v závislosti na jeho věku. Pokud se miminko narodilo předčasně nebo mělo nízkou porodní váhu, požadavky na krmení se mohou lišit. V každém případě vám nejlépe poradí vaše zdravotní sestřička v porodnici (novorozeneckém oddělení).

 

Přibližný harmonogram krmení dítěte ve věku od narození do jednoho roku

Přibližný věk

Přibližná váha

Počet krmení (během 24 hodin)

Počet odměrek k přípravě kojeneckého mléka na 1 krmení

Objem vody k přípravě mléčné směsi na 1 krmení

do 2 týdnů

3,5 kg

6

3

90 ml

2-4 týdny

3,9 kg

5

4

120 ml

4-8 týdnů

4,7 kg

5

5

150 ml

8-12 týdnů

5,4 kg

5

6

180 ml

3-4 měsíce

6,2 kg

5

6

180 ml

4-5 měsíců

6,9 kg

5

7

210 ml

5-6 měsíců

7,6 kg

5

7

210 ml

7-12 měsíců

-

3

7

210 ml

Důležité upozornění: Používejte, prosím, přiloženou odměrku. Barva odměrky se může lišit.

Jak načasovat krmení

Chcete-li odhadnout, na jakou dobu je miminko zasyceno a kdy bude potřeba další krmení, jako začátek intervalu mezi výchozím krmením a dalším krmením považujte začátek výchozího krmení a jako konec pak začátek toho dalšího. Také si, prosím, povšimněte, že každé krmení – zahrneme-li do něj také tradiční poklepání po zádech a výměnu pleny – trvá okolo jedné hodiny.

Pokud si přeci jenom nejste 100% jistá kolik mléka a kdy by mělo miminko dostávat, neváhejte se zeptat našich odborníků. Jsou k dipozici i na online chatu.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x