Váha kojence: přibývá miminko na váze rychle, nebo pomalu?

Váha dítěte je parametr, který se podobně jako výška nemění symetricky. A lze ji snadno sledovat v porovnání s jinými dětmi v našem Růstovém grafu.

An unrecognizable pediatric nurse weighs a baby girl during well check appointment. The baby's mother holds the adorable girl's hand.

Nejrychleji dítě přibývá na váze v časném věku. V prvním roce svého života, ve srovnání s porodní váhou, dítě zvýší svoji hmotnost asi třikrát. 

Nižší porodní hmotnost se časem vyrovná

V prvním roce dítě váží asi 10 kg. V případě, že se dítě narodí předčasně a má porodní hmotnost nižší, jsou ve srovnání s ostatní populací přírůstky hmotnosti menší, ale v průběhu několika let se hmotnost těchto dětí vyrovnává s hmotností ostatních, stejně starých dětí.

Vyšší váha nemusí ještě znamenat problém

Přírůstky váhy, lépe řečeno hmotnosti dítěte, jsou odrazem podmínek života dítěte a jeho zdravotního stavu. Nedostatek nebo naopak nadbytek výživy jsou nejčastější příčinou neodpovídajících váhových přírůstků dítěte, které hodnotíme pomocí percentilových grafů, obdobně jako růst dítěte. Na rozdíl od změn tělesné výšky je však samostatný údaj o tělesné hmotnosti údajem málo konkrétním.

Váha dítěte (dospělého člověka) je určována tělesným složením organizmu (zvláště tukové a svalové tkáně) a souvisí s jeho rozložením v prostoru. Proto váhu dítěte (dospělého člověka) v rámci hodnocení stavu výživy nehodnotíme nikdy samostatně, ale vždy ve vztahu k jinému tělesnému parametru.

Jak zhodnotit váhu a výšku dítěte?

Nejlépe hodnotíme váhu a tím stav výživy dítěte (dospělého člověka) ve vztahu k výšce. Percentilové grafy nám toto umožňují ve dvojí podobě. Jednak ve zhodnocení váhy (v kg) k výšce (v cm) dítěte odpovídající jeho věku a pohlaví. Nebo ve zhodnocení tzv. BMI (body mass indexu) vyjádřeného poměrem hmotnosti (v kg) k výšce (v m).

VĚDĚLA JSTE?

Údaje o odpovídajících hodnotách hmotnosti dítěte k jeho výšce, věku a pohlaví, obsahuje OČKOVACÍ A ZDRAVOTNÍ PRŮKAZ.

Co dělat, když přibývá málo?

Pokud dítě nepřibývá dostatečně na váze, je nutné se zamýšlet nad způsobem jeho výživy. Nedostatečné přírůstky hmotnosti mohou souviset s onemocněním dítěte, které může být zcela zřejmé nebo skryté. Při dynamickém sledování změn je již záležitostí lékaře posoudit tyto změny a případně zajistit patřičná vyšetření.

Co dělat, když přibývá moc?

Pokud dítě nadměrně přibývá na váze, může být rovněž hlavní příčinou nadbytek výživy a nedostatek pohybu, nebo nějaké onemocnění. Při nevhodném stravovacím způsobu dítěte často stačí upravit životní styl dítěte. Pomoc lékaře, případně psychologa a dalších odborníků je však rovněž často potřebná.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x