Péče o nedonošené děti I.: vývoj, váš vztah a krmení

Miminka se považují za nedonošená nebo předčasně narozená, pokud se narodí před 37. týdnem těhotenství. Jaký je jejich vývoj a jak je správně krmit?

54084584

Nedonošená miminka potřebují speciální péči a většinu z nich je nutné pečlivě sledovat v  inkubátoru , kde se dále vyvíjejí. Když jsou jejich dýchací a další nezbytné systémy dostatečně silné, je o ně postaráno na novorozeneckém oddělení, dokud nejsou připravena na cestu domů.

Existuje množství důvodů, proč se miminka rodí předčasně neznamená to však, že další těhotenství budou mít stejný průběh. Jisté je, že devět z deseti maminek, jejichž první miminko se narodilo předčasně, donosily následující těhotenství déle než 37 týdnů.

Spojení s vaším předčasně narozeným miminkem

Dokonce i velmi předčasně narozené děti jsou schopny rozeznat vaši vůni a hlas . Takže ačkoli si ještě nemůžete své miminko pochovat, s vytvořením vzájemného pouta vám pomůže to, že na miminko budete mluvit a budete v jeho blízkosti. Pokud máte možnost masáže vašeho miminka, může to být velmi příjemné vám oběma.

Návštěva u vašeho předčasně narozeného miminka může být velmi emotivním zážitkem a je přirozené projít si pocity úzkosti a bezmoci. Hodně odpočívejte a dobře se najezte. V některé dny je lepší nechat vašeho partnera jít za miminkem, zatímco vy si doma odpočinete.

Vývoj vašeho předčasně narozeného miminka

Na předčasně narozené děti se nevztahují obvyklé vývojové milníky. Předčasně narozené miminko bude přirozeně čelit v prvních týdnech nebo měsících určitým problémům. Ale předčasné narození nemusí nutně znamenat, že vývoj miminka bude opožděný. Jeho pokroky budou záležet na tom, jak dlouho trvalo těhotenství a na mnoha dalších faktorech. Jistě k tomu přispějete i vy svým laskavým přístupem a podporou.

Krmení vašeho předčasně narozeného miminka

Odstříkání vašeho mléka je nejlepším způsobem, jak poskytnout vašemu miminku vše, co potřebuje. S tím souvisí také další výhody mateřského mléka, jako je například posílení imunity. Pokud zjistíte, že někdy nemáte dostatek mléka, může jeho produkci stimulovat například mazlení nebo hlazení vašeho miminka, stejně jako odstříkávání v blízkosti vašeho miminka a odstříkávání rukou. Pomoci může i teplá koupel nebo jemná masáž. Je také třeba vyzkoušet různé odsávačky, protože některé vám mohou vyhovovat lépe než jiné. Více o krmení se dočtěte v článku Nedonošené děti a jejich krmení.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x