Předčasně narozená miminka: první chvíle po porodu

  • Na předčasně narozené děti se obvykle nevztahují vývojové milníky. 
  • Vše záleží vždy na stavu konkrétního miminka.

Kdy považujeme miminko za nedonošené?

Nezralý novorozenec je dítě narozené od hranice životaschopnosti tj. Asi od 24. až 25. týdne do konce 37. týdne těhotenství, porodní hmotnost bývá pod 2500 g

  • Do 28. týdne gestace od 500 do 999 g     - extrémně nezralí, zkratka ELBW (extremely low birth weight infant)

  • Do 32. týdne gestace od 1000 do 1499 g - velmi nezralí, zkratka VLBW (very low birth weight)

  • Do 34. týdne gestace od 1500 do 1999 g - středně nezralí

  • Do 38. týdne gestace od 2000 do 2499 g - lehce nezralí

Co se děje s dítětem po předčasném porodu?

V prvních dnech jsou nedonošená miminka vyživována často pouze parenterálně (do krevního oběhu), protože špatně snášejí perorální stravu (mléko). Podle posouzení lékaře a zralosti miminka se pak podává výživa sondičkou přímo do žaludku. Pokud je to možné, pak je první volbou mateřské mléko stejně jako u donošených dětí.Novorozenci extrémně nezralí jsou odkázáni na tuto výživu, přiložení k prsu je možné až později.

Jakmile se objeví sací reflex a miminko je bez výraznějších dechových obtíží, lze předpokládat dobrý soulad mezi sáním, dýcháním a polykáním. Podle doporučení neonataloga se pak přistupuje k dalším způsobům krmení. Vždy vše záleží na stavu konkrétního miminka. Pokud kojení zpočátku není možné, doporučuje se, aby maminka mléko co nejdříve po porodu začala odsávat a to ideálně v blízkosti inkubátoru svého dítěte.

Vývoj předčasně narozeného miminka

Na předčasně narozené děti se nevztahují obvyklé vývojové milníky. Předčasně narozené miminko bude přirozeně čelit v prvních týdnech nebo měsících určitým problémům. Ale předčasné narození nemusí nutně znamenat, že vývoj miminka bude opožděn. Jeho pokroky budou záležet na tom, jak dlouho těhotenství trvalo a na mnoha dalších faktorech. Jistě k tomu přispějete i vy svým laskavým přístupem a podporou.

Vaše druhé dítě nemusí být předčasně narozené

Existuje množství důvodů, proč se miminka rodí předčasně neznamená to však, že další těhotenství bude mít stejný průběh. Jisté je, že devět z deseti maminek, jejichž první miminko se narodilo předčasně, Donáší následující miminko déle než 37 týdnů.

 Mohlo by vás zajímat: Nedonošené děti a jejich krmení.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x