Mastitida: jak léčit zánět prsu při kojení

Zánět prsu (mastitida) a ucpaný mlékovod patří mezi nejčastější bolestivé problémy při kojení. Poradíme vám, jak jim předejít a jak ulevit od bolesti, pokud problémy nastanou.

Mastitida je zánět prsu, který se nejčastěji objevuje u kojících žen, obvykle 3. týden po porodu, ale není to pravidlem. Tento zánět je vyvolaný bakterií, kdy vstupní branou je obvykle trhlinka nebo ranka na bradavce. Je však nutné upozornit, že mastitida se poměrně často zaměňuje s retencí mléka (ucpáním mlékovodu), který je v šestinedělí výrazně častější a nejde v podstatě o skutečný zánět.

Zánětlivé onemocnění prsu v šestinedělí patří mezi nejzávažnější problémy při kojení. Obě tyto diagnózy jsou typické bolestivým zduřením v prsu, přičemž ucpaný mlékovod není ale nutné řešit antibiotickou léčbou. Aby se maminky více orientovaly v této problematice, stručně vysvětlíme rozdíly.

Jak poznat zánět prsu?

Jak jsme již psali, mastitida je zánět prsu způsobený bakterií (nejčastěji Staphylococcus aureus), kde vstupní branou je trhlinka či poranění na bradavce maminky. Přenos infekce je možný z nosohltanu kojence nebo při manuálním kontaktu s bradavkou. Mastitida na rozdíl od retence mléka většinou postihuje zevní kvadranty prsní žlázy a často jsou postiženy i lymfatické mízní uzliny (v oblasti podpaží). U retence mléka je zduření lymfatických uzlin výjimečné.

Co dělat v případě mastitidy?

  • Kojení je pro dítě bezpečné, protože tělo matky uvolňuje při zánětu protilátky ve zvýšené míře.
  • Kojení není nutno přerušovat ani při teplotě nad 38°C, pokud je však maminka velmi vyčerpaná, je možné mléko odstříkat.
  • Kojit z postiženého prsu, jak bolest dovolí.
  • Odstříkání mléka není vhodné do úplného vyprázdnění prsu, ale do pocitu úlevy maminky.
  • Prsům dopřejeme studené zábaly (intenzivně, minimálně 45 – 60 minut).
  • Před kojením prs nahřejeme, mírně odstříkáme, aby došlo k uvolnění napětí a dítě lépe uchopilo bradavku.
  • Při kojení směřujeme bradu dítěte k postiženému místu.
  • Pokud dítě pije méně, je nutné odstříkat do úlevy.
  • Mnohé problémy s kojením vznikají z přetížení a stresu, proto je pro nedělku důležité klidné prostředí a pomoc rodiny.
  • Možno vyzkoušet též tvarohové zábaly, obklady ze zelných či hroznových listů.

Prevence zánětu prsu

I když maminky často dělají vše pro to, aby předešly mastitidě, může se objevit. Vhodné je již během těhotenství zkontrolovat u maminky typ bradavek a v případě plochých nebo vpáčených bradavek doporučit po konzultaci s gynekologem od 6. měsíce gravidity formovače bradavek.

Během kojení je pak v první řadě nutné dodržovat hygienu prsů, pečovat o ně, ošetřovat bradavky vhodnými mastičkami, zabránit vzniku trhlinek a zranění. Ta nejčastěji vznikají při nesprávné technice kojení a nesprávném přisátí dítěte. Pokud má maminka pochybnosti, nebo si není jistá, zda dělá vše správně, je vhodné se poradit s laktační poradkyní.

Jak poznat ucpané mlékovody?

Ucpané mlékovody (retence mléka) jsou typické bolestivým zduřením prsu, které může být provázeno i mírným začervenáním, někdy též zvýšenou teplotou. Poměrně často se tento problém zaměňuje s mastitidou, neboť mají několik společných znaků.

Příčinou je blokáda jednoho z mléčných vývodů, k tomu může dojít při špatné manipulaci (např. nevhodným přiložením a následným „namožením“ prsu v této oblasti) a zároveň ucpáním mlékovodu zaschlým mlékem. Následně vzniká otok. Uvolnění mléka z prsu může být také omezeno stresem, strachem z bolesti či vyčerpáním nedělky. Tento problém však ve většině případů nevyžaduje antibiotickou léčbu a spontánně přejde v průběhu několika dní. Při ucpání mlékovodů může být děťátko neklidné v období kojení na postižené straně, protože tok mléka může být pomalejší než obvykle.

Co dělat v případě retence mléka?

  • Ledové obklady.
  • Jemná reflexní masáž postiženého místa směrem k bradavce.
  • Nepřerušovat kojení.
  • Neomezovat dobu kojení.
  • Brada miminka má při kojení směřovat k postiženému (bolestivému) místu, je-li to možné.
  • Jednorázové teplé obklady před kojením – pro lepší spuštění mléka.
  • Změna polohy při kojení, vhodné je fotbalové držení.
  • Vhodné je i částečné odstříkání mléka před kojením, které dopomůže ke zformování oploštělé bradavky a dítě se lépe přisaje.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x