První kojení po porodu

Poprvé by se děťátko mělo přiložit k prsu do dvou hodin po porodu. Krátce po porodu je totiž novorozenec na sání z prsu nejlépe připraven.
645277927

Jak správně přiložit miminko k prsu

Matka si novorozence za pomoci sestry přiloží k prsu, obyčejně vleže. Otočí se na stranu k dítěti a přitiskne ho k sobě tak, aby se dotklo jejího prsu.  Bradavku ale netlačí dítěti do úst násilím. Dítě by se od prsu odvracelo. Stačí dotek jeho obličeje a okolí úst s prsem, případně trocha vytlačeného mléka, které vyvolají reflex hledací – novorozenec sám otevře ústa a vystrčí jazyk. Hlavičkou točí ze strany na stranu a instinktivně hledá prs. Umí to i položen na břicho matky. Maminka mu pomůže tím, že vezme okolí bradavky mezi palec a ukazováček a vsune mu celou bradavku i s dvorcem do otevřených úst. Dítě obe­jme jazykem stočeným do žlábku bradavku a prsní dvorec a stiskne je dásněmi. Dotykem citlivého sacího bodu, který má hlouběji v pusince, se vyvolá druhý, reflex sací . Jazykem si novorozenec vytlačí kapky mléka do úst a polkne je – a to je třetí z důležitých reflexů, reflex polykací.

První dny po porodu se mamince vytváří pouze mlezivo, až později se začne tvořit mateřské mléko.

Po přiložení ponechá sestra zdravého novorozence u matčiny postele ve vyhřátém lůžku nebo v inkubátoru, aby se ho mohli oba rodiče dotýkat, mazlit se s ním. Obvykle se v následujících dvou hodinách převeze matka i dítě na novorozenecké oddělení. Tady přichází na řadu změření teploty dítěte (v zadečku), první vykoupání a injekce vitaminu K.

Již od prvního přiložení si matka utváří s miminkem citové pouto a pokládá základy pro správné kojení.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x