Kojení a menstruace

  • Laktace, tedy proces tvorby a vylučování mateřského mléka po porodu, je nastartována a udržována hormonem prolaktin, který zároveň pozastavuje nástup menstruačního cyklu. 
  • Hladina prolaktinu v těle neustále kolísá.

Kojení a nástup menstruace

Obecně platí:

  • Pro pro udržení hladiny prolaktinu s minimálními výkyvy je dobré kojit 5x denně po dobu 65 minut celkem (tedy cca 5x15 min).
  • Při nižší frekvenci a intensitě kojení dochází k poklesu produkce prolaktinu a k vzestupu tvorby estrogenů, které jsou následně zodpovědné za nárůst sliznice děložní a menstruaci.
  • Plné kojení tedy oddaluje nástup menstruace, ale určité procento maminek má menstruaci i během plného kojení. Nástup první menstruace je velmi individuální - obvykle mezi 6 týdny po porodu až 24 měsíci po porodu – průměrně kolem 14. měsíce po porodu.

Menstruace a mateřské mléko

Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka i změnit jeho chuť a dítě pak může dočasně mléko odmítat, je neklidné a odtahuje se od prsu.

Toto období je nutno trpělivě přečkat, miminko rozhodně nestrádá, a jakmile hlad zvítězí nad pocity, opět se k prsu přisaje.

První menstruace po porodu

Příchod první menstruace po porodu neovlivňuje jen intensita a frekvence kojení, ale mnoho dalších faktorů - např. výživa u maminky, životní styl, psychické faktory.

V každém těhotenství u stejné maminky je nastavena jiná hormonální situace, a proto každé kojení je jiné i nástup a intensita první menstruace je jiná. Např. po porodu prvního dítěte maminka kojí 1,5 roku a menstruuje až 6 týdnů po odstavení miminka, po porodu druhého dítěte kojí 4 měsíce a menstruace přijde po skončení šestinedělí. Na tomto modelu není nic neobvyklého. 

mějte na paměti

Plné kojení neznamená 100% ochranu proti neplánovanému početí.


Menstruace a ovulace

Nástup menstruace ještě neznamená i nástup ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku). K ovulaci může dojít i bez menstruace při kolísání hladin prolaktinu.

Menstruace, lépe řečeno krvácení, ještě nemusí znamenat ovulační cyklus (plodný cyklus). Mnohé krvácení, obzvláště nepravidelné krvácení u kojící maminky, může nastat v anovulačním cyklu (cyklu bez uvolnění vajíčka).

V době kojení je tedy vše jinak, než jsme zvyklí, i pochody v našem těle nedodržují jinak neměnná pravidla.

V této době je tedy, více než kdy jindy, nutno dbát na životosprávu, hodně odpočívat a snažit se dohnat spánkové deficity z noci v průběhu dne. Je dobré provést výběr vhodné antikoncepce na dobu kojení po poradě s vaším gynekologem a to jak v době, kdy se ještě menstruace nedostavila, nebo je nepravidelná či pravidelná.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x