Odnaučování dudlíku – kdy je ten správný čas?

V určitém období patří dudlík k důležitým artefaktům dětského světa, pomáhá dětem překonat úzkost, strach ze spánku, uklidňuje ho.

Portrait tired female toddler in living room

V raném věku patří dudlík k jednomu ze způsobů poznávání světa. Některé děti dumlají víc než ostatní – paleček, roh od povlečení, hračky. Odnaučit se to je prakticky nemožné – pak je řešením dudlík. Je taky lepší, zklidní-li se dítě dudlíkem, než když prokřičí celé hodiny. Rozumné využívání dudlíku tedy nevadí – pokud má správný tvar a pokud ho dítěti nevnucujete neustále.

Časté dumlání má vliv na výslovnost

V druhém roce života se snažte dudlík omezovat jen na noc. Je totiž rozdíl, když má dítě v puse dudlík jen na chvíli před spaním, nebo je zrovna mrzuté a potřebuje trochu uklidnit, a když dumlá dudlík po celý den. Při neustálém dumlání hrozí riziko, že se ještě měkké kosti začnou tvaru dudlíku přizpůsobovat. Mohou vzniknout i odlišnosti v postavení zubů nebo nesprávná klidová poloha jazyka, která se často podílí na vadné výslovnosti sykavek (c, s, z, š, č, ž) i dalších hlásek. 

Abyste tomu předešli, měl by mít dudlík nejen správnou velikost, ale i tvar té části, na které je nasazena savička. Lépe než kruhový průřez se osvědčuje užší obdélník, kdy obě čelisti dosedají na rovnou linii delší strany obdélníku.

Mohlo by vás také zajímat: Jak naučit dítě mluvit? Rozvíjejte jeho komunikační schopnosti

Jak s dudlíkem skončit

Snažte se od samého začátku brát dudlík jako krátkodobé řešení a připravujte dítě na to, že se s ním jednou bude muset rozloučit. Proveďte to ale šetrně, abyste dítě netraumatizovali, aby nebylo smutné a nepociťovalo křivdu, že mu ho berete. Pokuste se na to jít chytře a programově. Nebudete to jistě snadné, ale pokusit se o to musíte (pokud skutečně nechcete, aby dítě odcházelo do první třídy s dudlíkem v puse).

Víte, jaké rituály jsou osvědčené?

Existují rodičovské rituály, které zabraly i u jiných dětí, tak je vyzkoušejte. Můžete nechat dudlík náhle zmizet (dudlík schovejte někam, kde ho nenajdete ani vy) a v následujících dnech dítě zabavte tak, aby si na něj nevzpomnělo. Některé děti svůj dudlík „darují“ mladšímu sourozenci, jiné ho dají nějakému zvířátku. Můžete vymyslet i svůj vlastní rituál, záleží na vaší fantazii.

Mohlo by vás také zajímat: Rozvíjíme řeč a komunikační schopnosti dítěte, III. díl: od 1. do 3 roku

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x