Bazální teplota - kdy mám plodné dny?

Bazální teplota se měří po ránu bezprostředně po probuzení z minimálně 3 hodin souvislého spánku, optimálně 6 hodin. „Bezprostředně" znamená, že bychom neměli vstávat ani nic jíst a pít.

Jak se měří bazální teplota?

Měří se běžným digitálním teploměrem v ústech nebo zavedeným do pochvy, NE v podpaží!  V současné době jsou na trhu i speciální vodotěsné digitální teploměry k měření bazální teploty s  přesností měření na 2 desetinná místa (Rossmax TG 600, Geratherm, MT-B231F).Teploměr by měl být užíván stále stejný a také způsob měření by měl být neměnný po celou dobu cyklu. Teplota by se měla měřit vždy ve stejnou dobu.

Naměřené hodnoty je vhodné zaznamenávat do grafu - tyto grafy lze nalézt v menstruačních kalendářích od gynekologa. Každodenní sledování bazální teploty v průběhu cyklu nám umožní zjistit, zda a kdy proběhla ovulace, neboť bazální teplota je ovlivněna produkcí 2 typů hormonů - estrogenů a gestagenů ve vaječnících. Díky tomu se otevírá možnost zmapovat menstruační cyklus, zjistit plodné  a neplodné dny a využít tohoto k účelu plánovaného otěhotnění nebo naopak k antikoncepci.

Hodnoty bazální teploty mohou být ovlivněny celkovým onemocněním organizmu, užíváním léků např. hormonů gestagenů, požitím alkoholu a také teplotou vnějšího prostředí.

Bazální teplota se v průběhu cyklu mění:

1. fáze cyklu (folikulární fáze) - od začátku menstruace do ovulace teplota je nízká okolo 36,5°C +- hodnoty jsou velmi individuální a stejně tak i délka této fáze cyklu 14 dnů +- pár dnů

2. fáze cyklu (luteální fáze) - od ovulace do začátku další menstruace teplota se skokem zvyšuje o 0,2 - 0,5°C vlivem zvýšené produkce hormonu progesteron (gestagenu) po ovulaci

Před menstruací se teplota sníží, pokud nedojde ke snížení teploty, je vysoká pravděpodobnost, že je žena těhotná. Ovulace, tedy uvolnění vajíčka z obalu, probíhá v době nízkých teplot cca 1 - 2 dny před zvýšením teploty o minimálně 0,2°C. Platí pravidlo, tzv. pravidlo 3 po 6, že ovulace proběhla: bazální teplota ve 3 po sobě jdoucích dnech je stabilně vyšší než v 6 předchozích dnech.

Mohlo by vás zajímat: Příznaky těhotenství.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x