14. týden těhotenství

Čtrnáctým týdnem těhotenství vstupujete do druhého trimestru, který je považován za nejhezčí v životě nastávající maminky. Budete mít více energie, ranní nevolnost zmizela a vy máte spoustu elánu k tomu, abyste si těhotenství skutečně užila. Snažte se proto stále udržovat v dobré fyzické kondici.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Jakmile vstoupíte do 2. trimestru, vaše hormony se stabilizují a sama pocítíte, že máte více energie. Tyto hormony mohou mít některé vítané účinky. Vaše vlasy mohou vypadat silnější a lesklejší, vaše nehty budou pevnější, nebudou se lámat a budou také rychleji růst. V tomto období také obvykle mizí ranní nevolnost, takže můžete začít konzumovat mnohem více zdravých potravin a také si znovu začít užívat cvičení. Cvičení rozproudí krev a zlepší vaši fyzickou kondici, což mimo jiné zvýší i pravděpodobnost úspěšného porodu.

Sport v těhotenství

Změny v těhotenství nebrání pravidelné sportovní činnosti. Sport je dokonce účinnou terapií na bolesti zad či zácpu, která se může v tomto období objevit. Cvičení je pouze nutné přizpůsobit rostoucímu bříšku a vašemu stavu. Nejlepší je poradit se s ošetřujícím lékařem, který vám doporučí, které fyzické aktivity jsou pro vás vhodné. Než začnete s něčím, co jste ještě nikdy nedělala, raději se také poraďte.

  • Pro těhotenské cvičení platí, že byste nikdy neměla cvičit do úplného vyčerpání. Při sportu by se vám nemělo „zatmět“ před očima a ani by nemělo docházet k prochlazení a provlhnutí (hrozí zánět močových cest). Nesmíte se vystavovat riziku pádu a úrazu (např. při lyžování) a podobně.
  • A jaké sporty jsou vhodné? Ideální aktivitou ve 2. a 3. trimestru je těhotenská jóga . Na rozdíl od klasické jógy je prenatální jóga přizpůsobena vašemu stavu a zároveň poskytuje skvělou přípravu k porodu. Vhodné je kombinovat cviky, které budují pevnost a pružnost, s cviky, které se zaměřují na relaxační a dýchací techniky.


Další těhotenskou obtíží, která váš jistě potká, je pálení žáhy. Příčinami pálení  žáhy na začátku těhotenství je jednak progesteron, jehož vysoké těhotenské hladiny  vedou k povolení žaludečního svěrače s následným návratem obsahu žaludku do jícnu, a jednak  zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu, který se tvoří v placentě.  Pálení žáhy v pozdní fázi těhotenství pak ještě zhoršuje rostoucí děloha, která vede ke změně uložení  žaludku a ke snížení pohyblivosti žaludku.

Jak se vyhnout pálení žáhy?

  • Hodně pijte mezi jídly, ale nepijte zároveň s jídlem.
  • Jezte menší, snadno stravitelné porce.
  • Vše, co dáte do úst, dobře rozkousejte.
  • Vyhněte se kořeněným jídlům, citrusům, kávě, čokoládě, syrové zelenině a perlivým nápojům.
  • Spěte s mírně podepřenou hlavou.
  • Večeřte nejpozději tři hodiny před spaním, aby se jídlo stačilo strávit. 

Vývoj vašeho dítěte ve 14. týdnu těhotenství

Děťátko je nyní asi 9 cm dlouhé. Jeho plíce jsou vyvinuty tak, aby mohly v praxi plnit svou úlohu, ale jejich zásobování nyní probíhá přes placentu a pupeční šňůru . V této fázi srdce dítěte pumpuje každý den několik litrů krve do těla. Jeho další orgány pracují, na rukách a nohách rostou nehty, pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Začíná pracovat nervový systém.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které vaše dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, ovlivňují významně i to, jak budou jeho buňky naprogramovány do budoucna. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, které vás provede nejvhodnější stravou v tom kterém období dětského vývoje.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x