Pálení žáhy v těhotenství

Alena G. se ptá

"Dobrý den, jsem v 12 tt. a často mě pálí žáha. Před těhotenstvím jsem se s tím nesetkala. Proč se to děje a jak tomu mohu předejít?"

Odborník radí:
Ludmila
Ludmila
Porodní asistentka, laktační poradkyně a odbornice na dětskou výživu
Profil odborníka

„Pálení žáhy se nejčastěji objevuje v začátku a na konci těhotenství. Příčinami pálení žáhy na začátku těhotenství je jednak hormon progesteron, jehož vysoké těhotenské hladiny vedou k povolení žaludečního svěrače s následným návratem obsahu žaludku do jícnu a také zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu, který se tvoří v placentě. Zkuste následující typy pro zmírnění nebo vyloučení příznaků: jezte v malých dávkách a častěji (5 – 6 x denně), nelehejte si bezprostředně po jídle, odpočívejte a spěte s podloženou horní polovinou těla. Zkuste také omezit potraviny, které problémy způsobují (káva s kofeinem, cola, čokoláda, pikantní a smažené pokrmy, kořeněná strava, tučná jídla, uzeniny, ostré koření, perlivé nápoje apod.)“

Pomohla tato odpověď i vám?
Přečtěte si další rady podle tématu

Zeptejte se dětského lékaře

Naši odborníci na infolince, e-mailu a Live chatu zodpovídají na otázky ohledně mateřství. Mezi zveřejněnými radami najdete mnoho užitečných odpovědí, které mohou pomoci i vám.

Pokud svou odpověď nenajdete, neváhejte položit nový dotaz. Ten předáme specialistovi na danou problematiku, který vám nejrelevantněji poradí.

Prohlédněte si všechny rady    nebo položte nový dotaz.