27. týden těhotenství

Jste na konci druhého trimestru a váš spánek může být obtížnější. Přečtěte si, které potraviny mohou přirozeně navodit pocit klidu, a zjistěte, jak zmírnit pálení žáhy.


Co se děje uvnitř vašeho těla v 27. tt?

Vaše dítě se rychle rozvíjí a vy a váš partner můžete velmi snadno cítit jeho pohyby. Vaše tělo se přizpůsobuje rostoucímu dítěte a můžete pociťovat bolesti zad či nohou. Snažte se zůstat aktivní během dne, což vám pomůže lépe se vyrovnat s fyzickými změnami. Pokud máte potíže se spánkem, snažte se krátce si zdřímnout i třeba během dne.

Problémy se spánkem jsou dány tím, že metabolismus vašeho dítěte pracuje i ve chvíli, kdy vy chcete spát, což ovlivňuje i vaše tělesné pochody. Snažte se jíst takové potraviny, které obsahují tryptofan, který zklidňuje a připraví vás na spánek. Najdete ho v oříšcích, semenech, mléčných výrobcích, některých druzích ovoce a v kakau. 

Jak se vyhnout pálení žáhy

Vaše dítě roste a vaše orgány mají méně prostoru. Jedním z důsledků stále omezenějšího prostoru ve vašem těle je pálení žáhy. Pálení žáhy známé také jako reflux - stav, kdy se žaludeční kyseliny dostávají do jícnu, kde způsobují palčivou bolest. V této fázi těhotenství může plod tlačit na žaludek a tím vytlačovat jeho obsah do jícnu. 

Chcete-li zabránit nebo zmírnit pálení žáhy, zkuste následující rady:

  • Spěte s horní částí těla opřenou o polštáře.
  • Jezte malé porce, abyste nikdy neměla plný žaludek.
  • Pijte vodu ke zmírnění pálení žáhy. Vyhněte se mléku, které může pálení žáhy zhoršit. V prvním okamžiku sice mléko neutralizuje kyselinu v jícnu, ale v žaludku podporuje vylučování kyselin, takže ve finále se situace ještě zhorší.
  • Jezte naposledy 2 hodiny před ulehnutím, aby mělo tělo čas jídlo strávit.
  • Antacida neužívejte bez porady s lékařem.


Vývoj vašeho dítěte ve 27. týdnu těhotenství

Vaše miminko je nyní asi 37 cm dlouhé a váží skoro 900 g. Obličejové rysy jsou plně dotvořeny a vypadají téměř totožně, jako budou vypadat při narození. Játra a imunitní systém už mohou fungovat, ale stále se vyvíjejí, stejně jako plíce. Vrcholí vývoj očí, vytváří se sítnice. Ukládá se tuk do podkoží. Dovyvinuly se chuťové buňky, dítě se intenzivně pohybuje, cucá si palec a nacvičuje pozdější sání z prsu.

Během 3. trimestru se začne posilovat imunitní systém dítěte prostřednictvím placenty, a to tak, že získává protilátky, které bude potřebovat k boji s infekcí. Po narození bude dítě nadále získávat protilátky prostřednictvím mateřského mléka.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, kterým můžete pozitivně ovlivnit právě rozvoj imunitního systému vašeho dítěte, aby ho chránil až do dospělosti.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x