39. týden těhotenství

Vaše dítě už čeká na narození a zde se dočtete, co potřebujete vědět ještě těsně před porodem.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Cítíte se nepohodlně a bříško ztěžuje vše, co jste dělala předtím bez potíží. Pokud jste už měla před těhotenstvím křečové žíly, mohou být nyní výraznější. To způsobuje hormon progesteron , který uvolňuje krevní cévy. Dochází také k většímu tlaku na nohy a v těle koluje vice krve. Dobrou zprávou je, že jakmile je hlavička dítěte směrem dolů, asi se budete méně zadýchávat. Může se již také objevit tzv. hlenová zátka, což je male množství hlenu uvnitř děložního čípku, kde zůstává po dobu těhotenství, a tvoří tak spolu s plodovým vakem ochranu plodu. Odchod zátky může znamenat, že porod se blíží.

Příprava na porod

Než začnete rodit, shromážděte o tom, co vás čeká, co nejvíce informací. Promluvte si s kamarádkami, které už rodily, nebo s vlastními rodiči. Tak budete vědět, že nejste sama, a že už to spoustu žen před vámi zvládlo. Mějte připraven porodní plán se svými poznámkami, ale počítejte s tím, že i se sebelepším porodním plánem se průběh samotného porodu nedá předvídat. Proto vám může porodník či porodní asistentka doporučit určitý postup, který jste si předem nenaplánovala. Mějte ale na paměti, že je to vždy v nejlepším zájmu vašeho dítěte a vás. Určitě již máte také vyřešenou otázku přítomnosti partnera u porodu.

Vývoj vašeho dítěte v 39. týdnu těhotenství

Vaše miminko se může každou chvíli narodit, ale jen 5 % žen rodí přesně v den předpokládaného termínu porodu. Ve skutečnosti můžete rodit o týden nebo dva později. Vaše dítě měří asi 51 cm a váží zhruba 3,3 kg. Už nemá žádný prostor uvnitř dělohy, takže se může pohybovat jen ze strany na stranu.

Představte si, jakou cestu jste s dítětem v lůně ušla - během posledních devíti měsíců se z jedné buňky vyvinul malý člověk složený z více než 200 milionů buněk! V průběhu těhotenství dodávalo vaše tělo přes placentu dítěti živiny a také protilátky, a to vše pomůže dítěti, aby mohl jeho imunitní systém v prvním roce života bojovat s infekcemi.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech, ovlivňují nejen jeho momentální zdraví, ale i to, jak budou geny dítěte naprogramovány pro budoucí život v dospělosti. Využijte znalosti vědy o nutričním programování v raném věku a zjistěte, jak můžete pestrou a zdravou stravou ovlivnit zdravý vývoj vašeho potomka.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x