17. týden těhotenství

Pokud jste ještě nezačala kupovat těhotenské oblečení, měla byste začít. V sedmnáctém týdnu se vám začíná usazovat tuk na určitých místech, například na zadečku, bocích či bříšku. Nezapomeňte komunikovat s dítětem, které už vás vnímá, a myslete na vyvážený jídelníček.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Stejně jako v 16. týdnu těhotenství se i v tomto týdnu děloha neustále zvětšuje, aby vytvořila dostatek prostoru pro miminko a placentu. Vaše prsa jsou citlivá a napjatá a mléčné žlázy začínají pracovat. Na kůži můžete vidět prosvítající žilky. Zvýšený krevní objem může způsobit, že vám je tepleji a začnou vám otékat nohy, zejména v oblasti kotníků. Některým budoucím maminkám se objeví na středu bříška tmavý pruh, který se nazývá linea fusca nebo také linea negra . Nebojte se, po porodu zmizí.

Vývoj vašeho dítěte v 17. týdnu těhotenství

Miminko je v 17. týdnu asi 13 cm dlouhé a placenta, která poskytuje dítěti živiny a kyslík, stále drží krok s jeho rostoucími potřebami. Jeho ledviny už dobře pracují, takže dítě do plodové vody vyměšuje moč, a to i několikrát denně. Dítě už také slyší okolní zvuky, a proto sebou může trhat. Už jste ucítila první pohyby? Pak si můžete všimnout, že miminko reaguje na hlasité zvuky mimo dělohu.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech svého života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, pomocí kterých zjistíte jak nejlépe vyživovat své ještě nenarozené dítě, novorozence, batole či kojence.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x