25. týden těhotenství

Zdravá strava vám pomůže držet si svou hmotnost i po 25. týdnu těhotenství pod kontrolou. Zjistěte, jak se vaše dítě vyvíjí a proč jsou v tomto období důležité LCP mastné kyseliny.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Vaše rostoucí bříško už vám může způsobovat určité nepohodlí. Mějte na mysli, že vás čeká další přibírání na váze, takže si hlídejte příjem kalorií, abyste po porodu neměla problém se shazováním nechtěných kil. Obecně platí, že byste měla během celého těhotenství přibrat kolem dvanácti až šestnácti kilogramů, většinu z nich až v druhé polovině těhotenství.

Pokud jste ale měla problém s nadváhou už před těhotenstvím, doporučený přírůstek váhy může být nižší. Váš lékař by měl vaši tělesnou hmotnost sledovat na každé schůzce, aby vám pomohl udržet váhu v rámci zdravého rozsahu. Dietu ale rozhodně během těhotenství nedržte. Pokuste se stravovat vyváženě a zdravě, aby vaše dítě dostalo potřebné živiny v takové kvalitě a v takovém množství, aby mělo zajištěné zdárný vývoj.

Vývoj vašeho dítěte ve 25. týdnu těhotenství

Vaše dítě už měří asi 34 - 35 cm a váží kolem 660 gramů. Jeho mozek se nadále rychle rozvíjí a vytváří se vědomé myšlení, které mu brzo umožní uchovávat vzpomínky z časů uvnitř dělohy. Miminko rozlišuje spaní a bdění, reaguje na podněty zvenčí, umí rozpoznat váš hlas a poslouchá hudbu. Může také reagovat na hlas vašeho partnera a dát to najevo kopnutím nebo pohybem. Kromě plic, mozku a trávicí soustavy je vyvinuta většina důležitých orgánů.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Polynenasycené mastné kyseliny (LCP) jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj mozku a očí vašeho miminka. Tyto omega-3 mastné kyseliny jsou důležité zejména v průběhu posledních 3 měsíců těhotenství, kdy prochází mozek dítěte rychlým růstem a vývojem. Výzkumy ukazují, že strava v těhotenství bohatá na LCP mastné kyseliny snižuje také riziko předčasného porodu. Kromě toho má vliv na zlepšení vizuálních a psychomotorických funkcí dítěte po narození.

Až se vaše děťátko narodí, bude dostávat tyto zdravé tuky i nadále prostřednictvím vašeho mateřského mléka. Hladina LCP kyselin v mléce přímo souvisí s vaší stravou. Snažte se jíst takové potraviny, které obsahují co nejvíce omega-3 mastných kyselin. Bohatým zdrojem jsou tučné ryby jako makrela a sardinky. S konzumací to ale nepřehánějte, postačí dvě porce týdně. Tyto ryby mohou obsahovat škodlivé látky včetně rtuti, takže nejezte víc, než se doporučuje. Nemáte ráda ryby? Jezte ořechy nebo fazole. Jde o poznatky z nutričního programování v raném věku, které mají pomoci dětem udržet si zdraví až do dospělosti.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x