20. týden těhotenství

V tomto týdnu vás může čekat ultrazvukové vyšetření, které podrobně vyšetří vývoj vašeho dítěte. Zjistěte, co vás čeká a také jaké živiny byste měla přijímat v potravě, abyste zabránila nepříjemným křečím v dolních končetinách, které jsou v této fázi těhotenství běžné.


Proč se ultrazvukové vyšetření provádí?

První ultrazvukové vyšetření (první screening ultrazvukem) se u nás provádí mezi 18. týdnem těhotenství a 20. týdnem u všech těhotných žen. Je zaměřené na určení počtu plodů, přesné změření jednotlivých částí plodu, výpočet stáří a hmotnosti, zjištění případných vrozených vývojových vad, sledování činnosti srdce, určení množství plodové vody a určení uložení placenty. Smyslem vyšetření je tedy zjistit, zda se vaše děťátko vyvíjí normálně. To bude také poprvé, co vy sama uvidíte své dítě.

Jak vyšetření ultrazvukem probíhá?

Skenování trvá asi 15-20 minut a nijak nebolí. Lékař vám na bříško nanese speciální gel, který slouží jako vodič zvukových vln, a čidlem pohybuje v různých směrech. Při vyšetření bude hledat případné abnormality, zkoumat fyzický růst a vývoj dítěte a zkontroluje polohu placenty. Uvidíte své dítě na obrazovce, což je velmi vzrušující zážitek nejen pro vás, ale i pro vašeho partnera, pokud je na vyšetření s vámi. Pokud zjistí lékař nějaké odchylky, prodiskutuje je s vámi a možná vás pozve na další kontrolní vyšetření. Nebojte se, odchylky ještě nemusí znamenat, že je nějaký problém s vaším dítětem.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Mnohé těhotné ženy zažívají během těhotenství nepříjemné křeče v nohách, zejména ve 2. a 3. trimestru. Projevují se jako náhlá bolest ve stehně, lýtku či chodidle. Velmi často se objevují v noci, kdy vás probouzejí ze spánku. Jsou způsobeny jednak vyšší hmotností, díky které se vyvíjí větší tlak na nohy a nervy, a také nízkým obsahem vápníku a hořčíku. Pokud vás křeče v končetinách trápí, zvyšte příjem vápníku v potravinách, jako jsou mléčné výrobky, sýry a jogurty. Hořčík zase najdete v luštěninách, celozrnném pečivu, ovoci a zelenině. Křeče však mohou být také důsledkem dehydratace nebo dlouhého sezení. Pijte hodně vody po celý den, a pokud chodíte do práce se sedavým zaměstnáním, dělejte si pravidelné přestávky, abyste se protáhla a krev mohla dobře cirkulovat.

Vývoj vašeho dítěte ve 20. týdnu těhotenství

Vaše miminko nyní měří přibližně 16 cm a váží asi 300 gramů. Část mozku, která ovládá smysly, se rychle vyvíjí. Srdeční tep je silnější a je snadno zjistitelný pomocí Dopplerova přístroje. Pokožku dítěte pokrývá bílá voskovitá látka zvaná mázek. Ten brání tomu, aby kůže nebyla popraskaná. Dítě si v bříšku užívá a protahuje nožičky a ručičky.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě přijímá skrze tělo matky v těhotenství a které už papá samo v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které pomáhají nastávajícím i stávajícím maminkám a dětem ke správné výživě.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x