19. týden těhotenství

V devatenáctém týdnu těhotenství vaše dítě měří asi 15 cm a váží kolem 240 gramů. Dítě již umí rozeznat zvuky a čeká vás první vyšetření na ultrazvuku.

Co se děje uvnitř vašeho těla v 19. těhotenském týdnu?

Vaše bříško se zvětšuje a možná máte pocit, že můžete jíst za dva. Raději však jezte přiměřeně, ale dvakrát zdravěji. Přísun kalorií nemusíte až do 3. trimestru zvyšovat. Mnohem důležitější je, aby byla vaše strava pestrá a vyvážená. Nepřiberete tak víc, než byste chtěla. Zdravá strava navíc zajistí, aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, které potřebuje v této fázi rychlého vývoje a zajistí tak základy pro jeho zdraví v dospělosti.

Co byste měla jíst? Dejte přednost ovoci, zelenině, celozrnnému pečivu a obilovinám. Nezapomínejte ani na mléčné výrobky, jako jsou jogurty a sýry, které poskytnou dostatek denního příjmu vápníku, který má vliv na správný vývoj kostí a zubů vašeho dítěte.

Vývoj vašeho dítěte v 19. týdnu těhotenství

Vaše dítě nyní měří asi 15 cm a váží kolem 240 gramů. Jeho chuťové pohárky jsou dobře vyvinuté a reagují na to, co jíte. Pokud budete dávat přednost sladkému, bude pak dítě v budoucnu dávat přednost sladké chuti. Sluch dítěte je dostatečně citlivý, takže zachytí i velmi vysoké zvuky nebo naopak ty příliš nízké.

Příprava na ultrazvukový screening

  • Provádí se všem ženám v rozmezí mezi 18. a 22. týdnem.
  • Je to poprvé, co bude vaše miminko prohlédnuto od hlavy až k patě.
  • Dozvíte se, jak na tom vaše miminko je, jak je velké, zda má všechny orgány v pořádku a zda mu pracuje správně srdce. Kromě toho se také ověřuje počet plodů a uložení placenty.

Většina gynekologů již má ve své ordinaci kvalitní ultrazvukový přístroj, a pokud ne, pošle vás lékař na vyšetření na kliniku. Vyšetření trvá asi půl hodiny a vy si z něj budete moci odnést první fotografii miminka.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které můžete využít pro budoucí zdravý vývoj svého dítěte. Pamatujte hlavně na to, že nutriční kvalita je důležitější než kvantita.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x