15. týden těhotenství

Těhotenské hormony a fyzické změny, kterými procházíte v patnáctém týdnu těhotenství, mohou způsobit některé nečekané příznaky, které vás mohou zaskočit. Čtěte dále, ať víte jak se postarat o sebe i o své vyvíjející se dítě v tomto období.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Možná už ve 14. týdnu těhotenství zjistíte, že stále posmrkáváte, více sliníte nebo se potíte více, než je obvyklé. To je důsledek zvýšeného objemu tekutin v těle. Můžete také krvácet z nosu nebo dásní - i to je naprosto běžné. Během těhotenství je váš imunitní systém přirozeně potlačen ve prospěch rostoucího plodu, takže můžete být více náchylná k nachlazení a infekcím. Proto dbejte na prevenci!

Snažte se, abyste neonemocněla. Pokud se tak ale stane, zeptejte se svého lékaře, jaké léky můžete volně užívat, aniž byste ohrozila své dítě.

V této době můžete také občas pociťovat problémy s koncentrací. I to je normální. Některé výzkumy totiž naznačují, že v těhotenství mění mozek velikost a dochází k ovlivňování jeho normální funkce.

Vývoj vašeho dítěte v 15. týdnu těhotenství

Miminko v bříšku je nyní dlouhé asi 10-11 cm, nohy jsou delší než ruce a kosti nadále tvrdnou. Dítěti začíná růst obočí a na těle má lanugo ( jemné chmýří ). Kůže je ještě velmi tenká a transparentní, takže jsou vidět cévy. Uši jsou téměř u konce vývoje, v mozku ale nejsou ještě vyvinuta centra sluchu, takže dítě ještě není schopné rozeznat různé zvuky od sebe. Vyvíjejí se chuťové pohárky a dítě dokáže měnit výraz svého obličeje. Plíce už pracují a dítě vdechuje a vydechuje plodovou vodu.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které můžete využít pro lepší péči o zdraví vašeho dítěte nyní i v dospělosti.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x