21. týden těhotenství

Tímto týdnem vstupujete do druhé poloviny vašeho těhotenství a kvůli zvyšující se váze můžete cítit bolesti nebo otoky v nohou. Vývoj mozku vašeho dítěte je v rychlé fázi, a proto jsou potřeba mu zajistit živiny, které potřebuje.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Až 80 % těhotných žen má problémy s otoky nohou, především kotníků. Zvláště v letním období jsou tyto projevy nejvíce patrné. K otokům dochází jednak proto, že se zvyšuje vaše hmotnost, roste děloha a dochází k tlaku na velké žíly odvádějící krev z dolní poloviny těla, ale také v důsledku zadržování vody v těle. Bolesti nohou jsou běžné a mnoho budoucích maminek mívá oteklé nohy a kotníky, zejména s postupujícím těhotenstvím.

Jak zmírnit bolesti nohou a otoky?

  • Pravidelně se hýbejte, stačí krátká procházka nebo plavání.
  • Dostatečně spěte a odpočívejte, v zaměstnání si dělejte pravidelné přestávky, abyste ulevila nohám.
  • Mějte zvýšenou polohu nohou během dne, vyhýbejte se dlouhému stání a sezení.
  • Hodně pijte – když budete dostatečně pít, tělo nebude zadržovat tolik vody.
  • Noste kompresivní punčochy (s výběrem si nechte poradit od lékaře).
  • Jezte vyváženou stravu a pozor si dejte na nadměrnou konzumaci slaných jídel (sůl způsobuje zadržování vody v těle).

Vývoj vašeho dítěte v 21. týdnu těhotenství

Vaše miminko je nyní asi 26-28 cm dlouhé a váží kolem 360 gramů. Má již velmi dobře vyvinutý sluch, takže děťátko dobře slyší, když mluvíte, zpíváte nebo se smějete. Dítě už také velmi silně kope a hýbe se. Uvnitř střeva vašeho dítěte se nyní nachází malé množství cukrů z tekutin, které dítě spolkne. To prochází trávicím systémem, zatímco ve stejné době začínají ledviny efektivně zpracovávat „odpad“.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Nacházíte se v období rychlého vývoje mozku vašeho dítěte a ten vyžaduje dostatečnou zásobu omega-3-mastných kyselin, známých jako LCP. Výzkumy ukazují, že vyšší příjem LCP kyselin v těhotenství má pro dítě i matku mnoho výhod:

  • Snižuje se riziko předčasného porodu.
  • Je klíčovým faktorem ve vývoji mozku vašeho dítěte.
  • Podílí se na správném rozvoji nervové soustavy, inteligence a schopnosti zrakového vnímání dítěte.
  • Zlepšuje pohybové dovednosti vašeho dítěte v prvních měsících po narození.


Veškeré živiny, tedy i LCP kyseliny, dostává vaše dítě nyní přes placentu. Po porodu jsou LCP klíčovým komponentem vašeho mateřského mléka. Abyste svému miminku zajistila dostatečný přísun těchto kyselin, jezte potraviny bohaté na omega-3-mastné kyseliny, jako jsou makrely, losos a další tučné ryby, ořechy nebo fazole.

Přestože jsou právě tučné ryby bohatým zdrojem těchto omega mastných kyselin, měla byste konzumovat maximálně dvě porce týdně. Je to proto, aby nedošlo k předávkování vitaminem A, který může být pro dítě škodlivý.  Více o vhodných a nevhodných potravinách pro vaše dítě zjistíte díky vědě o nutričním programování v raném věku, které má zajistit dětem zdraví až do dospělosti.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x