36. týden těhotenství

Vaše dítě stále přibývá na váze a do porodu přibere zhruba ještě jeden kilogram. Zjistěte, jak se vaše dítě vyvíjí v tomto týdnu i jak se pomalu připravovat na porod.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Jak vaše dítě roste a zabírá stále více místa v děloze, můžete mít problém sníst i normální množství jídla. Proto jezte častěji a menší porce, jídlo pak bude lépe stravitelné. Většina dětí se už obrátí hlavičkou dolů, což vám může značně usnadnit dýchání. Zvýšený tlak na podbřišek, jakmile dítě začne klesat, může způsobit, že se začnete zaklánět a chůze vypadá nemotorněji.  Je možné, že také budete častěji močit.

V tomto týdnu už byste neměla nikam cestovat, ani létat (informujte se u letecké společnosti). Může se také objevit úzkost a strach z porodu. Pokud na vás takové pocity padnou, proberte je s partnerem nebo lékařem.

Vývoj vašeho dítěte v 36. tt

Vaše miminko nyní měří asi 47,4 cm a váží kolem 2,6 kg. Plod už také zaujímá obvykle definitivní polohu, protože prostor už je pro něj těsný. Tuk vyplňuje tváře dítěte a jeho pohyby jsou výraznější a silnější.

První příprava na porod: Vytvořte si seznam

  • Napište si seznam všech lidí, kterým chcete oznámit narození vašeho dítěte.
  • Sepište seznam jejich telefonních čísel nebo emailových adres, abyste se pak mohla co nejdříve podělit o novinky. 
  • Rozmyslete si, zda a jak si sestavíte svůj porodní plán.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech života, ovlivňují nejen jejich momentální pohodu, ale i to, jak budou geny dítěte naprogramovány pro další život. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, které vám napoví jakou výživu podávat dítěti v jeho novorozeneckém, kojenecké nebo batolecím období.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x