5. týden těhotenství

Některé ženy v pátém týdnu těhotenství už tuší, že jsou těhotné, a pozorují na sobě těhotenské příznaky. Mnoho žen ale o svém těhotenství zatím neví a přesto se už teď jejich děťátko rychle vyvíjí.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Stejně jako ve 4. týdnu těhotenství se i každý další týden stále zvyšuje hladina progesteronu a v 5. týdnu těhotenství by měla být už tak vysoká, že těhotenský test ukáže pozitivní výsledek . Jak se vaše děloha přizpůsobuje rostoucímu dítěti, můžete pociťovat lehké křeče a občasné špinění. Dalšími příznaky v této rané fázi bývá únava, citlivá prsa, nevolnost a bolesti hlavy.

Nemáte podobné pocity? Nevadí, mnoho žen necítí v této fázi žádné těhotenské příznaky, takže se nemusíte bát, pokud jste si dosud nevšimla žádné změny.

Pátý týden těhotenství - příznaky a pocity

Některé maminky již cítí, že je něco jinak, a že se uvnitř jejich těla děje něco krásného, přichází dobrá nálada, která se může rychle měnit v přecitlivělost až podrážděnost. Většinou však jde o pocity štěstí. 

Jiné maminky mohou změny pozorovat díky prvním příznakům, kterými jsou obvykle nevolnosti až zvracení, únava.či citlivější prsy.

Mohou se prohlubovat pocity jako střídání nálad, plačtivost nebo naopak radost, větší spavost, únava.. Velká část maminek však v tuto chvíli stále netuší, že se uvnitř nich rodí a rozvíjí nový život. Napoví to až vynechání menstruačního krvácení a pozitivní těhotenský test.

Pokud těhotenství plánujete, je v tuto dobu velmi důležité začít se správně stravovat a dodržovat vhodné návyky. 1. trimestr je z pohledu vývoje dítěte velmi důležitý a vnější negativní vlivy (léky, kouření, alkohol) mohou mít negativní dopad na jeho budoucí vývoj.

5. týden těhotenství - ultrazvuk a velikost plodu 

Plod je veliký asi jako jadérko kiwi – cca 2 mm a váha je menší než 1 gram. Na ultrazvuku může být vidět, ale nemusí být zřetelný. 

Vyšel-li vám těhotenský test pozitivně a navštívíte svého gynekologa, nejspíše vás pošle na krevní testy, aby těhotenství potvrdil. Zároveň si domluvíte i první návštěvu na ultrazvuku, která obvykle proběhne mezi 7. a 8. týdnem těhotenství (bráno od prvního dne vaší poslední menstruace).  

Vývoj vašeho dítěte v 5. týdnu těhotenství

Od 5. týdne těhotenství je už váš budoucí potomek embryem (zárodkem), které začíná dostávat podobu člověka . Tvaruje se do podlouhlého tvaru, jeho hlava rychle roste, formuje se mozek, mícha, svaly a kosti. Hlavní orgány nadále rostou a plod je nyní velký asi 1,25 mm. I když to nepotvrdí ultrazvuk, srdce vašeho dítěte už bije a pumpuje krev. Rozvíjejí se i ruce a nohy dítěte.

Zároveň je potřeba dbát na to, jaké živiny vaše dítě přijímá v průběhu těhotenství, neboť už teď jsou důležité pro jeho budoucí zdraví. Tento poznatek tvoří základ nutričního programování v raném věku, které můžete využít už teď pro to, abyste zajistila dítěti zdravý vývoj.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

To, co jíte, je nyní velmi důležité, protože poskytujete stravu nejen sobě, ale i vašemu dítěti. I když jíte zdravě, měla byste dodat tělu základní a nezbytné živiny pro zdárný vývoj dítěte. Najdete je v těhotenských doplňcích stravy, které mimo jiné obsahují doporučené množství kyseliny listové, což je základní živina pro správný neurologický vývoj vašeho dítěte.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x