16. týden těhotenství

V 16. týdnu těhotenství se dostaví období, kdy začnete mít různé, mnohdy i prazvláštní, chutě. Pokuste se je pochopit a začlenit ty správné potraviny do vašeho jídelníčku. Vyvážená strava v těhotenství může mít dlouhodobý dopad na nynější i budoucí zdraví vašeho dítěte.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Spousta žen začne brzy po 15. týdnu těhotenství toužit po různých chutích. Populární jsou mezi nastávajícími maminkami zralé broskve, nebo pálivá či kořeněná jídla – na dráždivé pokrmy, ale spíše zapomeňte. Pokud jde o zdravá jídla, můžete je konzumovat bez obav. Ujistěte se jen, že kromě těchto jídel, na která máte přirozeně chuť, dostáváte i celkově dostatečně pestrou stravu, která zahrnuje všechny potřebné živiny pro správný vývoj dítěte.

Těhotenské chutě

Těhotenské chutě vznikají v důsledku hormonálních změn. Mohou se měnit v průběhu jednoho těhotenství a mohou být v další graviditě u stejné maminky absolutně rozdílné. Těhotenské výkyvy chutí jsou zcela v pořádku. Důvodem k obavám je situace, kdy změněné chutě ohrožují přísun vyvážené stravy.

Těhotné ženy často touží po čokoládě, zmrzlině, sladkostech, naložených cibulkách či kvasnicích. Některé ženy však mají v těhotenství skutečně velmi specifické chutě, například na uhlí, omítku, křídu a podobně. Odborně se tomuto nepříliš častému jevu říká pika. Je varovným signálem a důvodem k vyšetření (krevního obrazu), které vyloučí nedostatek železa nebo probíhajíccí infekce v těle matky nebo se také může jednat o první projev duševní choroby. Máte-li neobvyklé chutě, je lepší o tom informovat lékaře.

Trápí vás zrak?

Těhotenské hormony mohou v průběhu těhotenství také působit problémy s očima - především se objevuje pocit sucha a svědění. Nosíte-li kontaktní čočky, můžete pociťovat tyto obtíže mnohem intenzivněji. Je lepší, když čočky prozatím vyměníte za brýle. Konzultujte svoje potíže s lékařem, který vám předepíše vhodné oční kapky.

Vývoj vašeho dítěte v 16. týdnu těhotenství

Vaše dítě je nyní asi 11 cm dlouhé a připravuje se na růstový spurt – velice rychlé přibývání na váze. Během pár týdnů svou váhu zdvojnásobí a povyroste o dalších několik centimetrů. Pohyby dítěte ještě možná necítíte, ale už může otáčet hlavou, plavat a vykonávat všechny funkce svalů. Hlava je už vzpřímená a jeho obličejové svaly umožňují, aby dítě měnilo různé výrazy, jako je šilhání či mračení. Oči jsou stále zavřené, ale vnímají už světlo z okolního světa.  Srdce pumpuje přibližně 25 litrů krve denně a toto množství se bude ještě zvyšovat.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které vám poradí, co jíst v těhotenství a jak později vytvářet vyvážený jídelníček pro své narozené děťátko.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x