3. týden těhotenství

Ve třetím týdnu těhotenství se vaše oplodněné vajíčko uhnizďuje v děložní sliznici a začínají se tvořit první dvě buněčné vrstvy. Zárodek má zatím průměr jen asi jeden milimetr, ale už v tomto období můžete zdravou životosprávou pozitivně ovlivnit zdraví vašeho budoucího potomka.


Co se děje uvnitř vašeho těla?

Zatímco v 2. týdnu těhotenství došlo k ovulaci a samotnému aktu početí, 3. týden těhotenství je dobou oplodnění , tedy fertilizace. Dochází ke spojení vajíčka se spermií a v této době se také zvyšují hladiny estrogenů a progesteronu. Tyto hormony se tvoří ve vaječníku a pro vývoj embrya jsou životně důležité. Zvýšené hladiny estrogenů a progesteronu ovlivňují sliznici dělohy a vyvolávají její těhotenskou přestavbu tak, aby se v ní vajíčko dobře uhnízdilo a mohlo zdárně pokračovat ve svém dalším vývoji.

Vývoj vašeho dítěte ve 3. týdnu těhotenství

Vaše dítě, zatím vlastně jen zárodek, je momentálně v mikroskopické fázi oplodněné buňky. 3. - 5. den po oplodnění vstupuje zárodek tvořený 12-15 blastomerami (tzv. morula) do dělohy a vytvářejí se trofoblasty , které obklopují a vyživují embryonální buňky, z nichž se vaše dítě vyvíjí. Trofoblast dává vznik zárodeční části placenty, která obklopuje vaše rostoucí dítě po celou dobu těhotenství.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x