38. týden těhotenství

Vaše miminko je nyní plně vyvinuté, takže je schopné života mimo maminčino bříško. Teď už jen čekat, kdy ta chvíle přijde. Je právě ideální doba připravit si porodní plán.


Co se děje uvnitř vašeho těla v 38. tt?

Pravděpodobně pro vás bude stále obtížnější dobře se vyspat, a to zejména v noci. Můžete si připadat obrovská a nemotorná – snažte se to brát s nadhledem. Snažte se co nejvíce odpočívat během dne, nejlépe s nohama nahoře. Čtěte knížky nebo se dívejte na filmy. To jsou věci, na které vám po porodu zřejmě nezbude čas.

Využijte čas i k přípravě porodního plánu. Máte poslední šanci, abyste si v poradně ujasnila poslední otázky, které se týkají porodu. Můžete si vytvořit takový porodní plán, který vám pomůže aktivně se zapojit do rozhodování o narození dítěte a mít alespoň do jisté míry vše pod kontrolou. Většina porodnic akceptuje tyto porodní plány a je dobré si o všem promluvit s porodní asistentkou, porodníkem apod. Spolupráce s personálem je totiž nezbytnou součástí porodního plánu. I když si totiž vše perfektivně připravíte, je dobré vědět, zda jsou vaše představy reálné. Porodní plán vás zároveň uklidní a ujistí o možnosti řídit vlastní porod.

Vývoj vašeho dítěte v 38. týdnu těhotenství

Vaše dítě měří kolem 50 cm a váží asi 3 kg. Poslední týdny už bude přibývat, jen co se tukových zásob týče. Vzhledem k tomu, že dítě se už pokouší sát a polykat, odpad se shromažďuje v jeho střevech v podobě mekonia – smolky, zelenočerné látky, která představuje první obsah střev. Vaše dítě dobře slyší váš hlas, takže na dítě v tomto období hodně mluvte.

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech, ovlivňují i to, jak budou geny dítěte naprogramovány pro život. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, díky kterému můžete zjistit, jaké výživa je pro vaše dítě ve všech jeho vývojových fázích nejvhodnější, aby si zachovalo pevné zdraví až do dospělosti a vyhnulo se civilizačním chorobám.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x