Atopický ekzém v těhotenství. Co s tím?

Dobrý den, trpím atopickým ekzémem a jsem nyní čerstvě těhotná. Mám k péči o ekzém přistupovat nějak jinak? Jsou nějaká omezení?
Lucie T.
Lucie T. se ptá

Pokožku v období těhotenství je potřeba častěji ošetřovat zvláčňujícími krémy a mléky, ideálně bez parfemace a především přídatných látek, např. parabenů

Je to z toho důvodu, že pokožka prochází větší zátěží, a to jak po hormonální stránce, tak v některých oblastech i po mechanické (například růstem bříška, zvětšením prsů). 

Často se objevuje pnutí, pálení anebo drobné jizvičky – strie. U ženy s atopií je pak důležité o pokožku pečovat ještě o to více a používat speciální kosmetiku z lékárny k tomu určenou.

Léčbu atopického ekzému v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem. Využití kortikoidních mastí pro lokální ošetření by mělo být minimalizováno. Režim, jaký nastavit, vám poradí váš ošetřující lékař. 

Systémové kortikoidy se v dnešní době kvůli nezanedbatelným rizikům nepoužívají ani u netěhotných žen, takže by se neměly používat ani v těhotenství.

V současné době se vědci zabývají mmj. i zkoumáním a hodnocením vlivu probiotik, užívaných ženami v průběhu těhotenství, na výskyt atopického ekzému u miminek.

Pomohla vám odpověď?
Sdílejte ji s přáteli
Do oblíbených
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat
Nový e-shop - CHCI SLEVU