Co se děje s pochvou po porodu?

Dobrý den, za nedlouho budu rodit (můj první porod) a mám strach z toho jak bude vypadat po porodu moje vagína. Bude vypadat jinak? Někde jsem četla, že může být po porodu pochva "vytahaná". Je to pravda?

Markéta K.
Markéta K. se ptá

Po porodu spontánním, kleštěmi nebo po porodu s pomocí vacuumextrakce je pochva větší, ochablá, oteklá a pohmožděná. Pokud byl proveden nástřih hráze pro volný průchod hlavičky plodu nebo došlo k poranění bez nástřihu, je v místě nástřihu či poranění sutura (šití) různého rozsahu. Pochva se po porodu během několika dní postupně zmenšuje, otok vymizí, obnovuje se napětí svalového dna pánevního. 

Sutura po nástřihu či poranění se hojí 7 - 14 dnů, po dobu 6 - 8 týdnů přetrvává zvýšeně citlivé zduření v místě šití. Pocity jako např. cukání v jizvě či jiné obtížně definovatelné pocity přetrvávají až 6 měsíců po porodu. 

K plnohodnotnému svalovému napětí v oblasti pochvy a celého svalového dna pánevního přispívají speciální cviky (Kegelovy cviky), které pomohou upravit i přechodné obtíže s udržením moči a stolice. Půvab tohoto cvičení je v jednoduchosti cviků – stačí si vybrat 3 - 4, které jsou vám sympatické, a cvičit je denně po dobu cca 20 minut. 

Sliznice pochvy je při kojení suchá. Je to dáno novou hormonální situací a především poklesem estrogenů. V době, kdy jsou veškerá porodní poranění zhojená, je dobré používat lubrikační gely – výborný je např. Doer s vitaminem E a Aloe Vera – který poslouží i k regeneraci sliznice. Se sexem je dobré začínat pozvolna, ale rozhodně se mu nevyhýbat – sex je totiž výbornou posilovací aktivitou na svalové dno pánevní. 

Pochva po porodu zůstává méně pružná, stěny pochvy se mírně sníží a povrch sliznice je vyhlazenější. Velkou roli v tom, nakolik jsou změny trvalé nebo zásadní, hraje genetika, jinými slovy, co nám bylo dáno do vínku, s tím musíme pracovat (nikoli se s tím smířit!!). 

Pravidelné cvičení, péče lubrikačními a hydratačními gely (Vagisan), po skončení kojení i estrogenovými krémy, dokáží až neuvěřitelně vylepšit situaci. V době, kdy je za vámi poslední porod (a cítíte, že máte tzv. splněno), je možno přistoupit k náročnějším procedurám jako je omlazení pochvy laserem či operační korekce poklesů poševních stěn, široce rozevřeného poševního vchodu a dalších následků opakovaných vaginálních porodů.

Pomohla vám odpověď?
Související témata
Šestinedělí
Sdílejte ji s přáteli
Do oblíbených
Související témata
Šestinedělí
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat