Co se děje s pochvou po porodu?

Markéta K. se ptá

"Dobrý den, za nedlouho budu rodit (můj první porod) a mám strach z toho jak bude vypadat po porodu moje vagína. Bude vypadat jinak? Někde jsem četla, že může být po porodu "vytahaná". Je to pravda?"

Odborník radí:
MUDr. Jana Contreras Šklíbová
MUDr. Jana Contreras Šklíbová
gynekoložka a porodník
Profil odborníka

„Po porodu spontánním, kleštěmi nebo po porodu s pomocí vacuumextrakce je pochva větší, ochablá, oteklá a pohmožděná. Pokud byl proveden nástřih hráze pro volný průchod hlavičky plodu nebo došlo k poranění bez nástřihu, je v místě nástřihu či poranění sutura (šití) různého rozsahu. Pochva se během několika dní postupně zmenšuje, otok vymizí, obnovuje se napětí svalového dna pánevního. Sutura po nástřihu či poranění se hojí 7-14 dnů, po dobu 6-8 týdnů přetrvává zvýšeně citlivé zduření v místě šití. Pocity jako např. cukání v jizvě či jiné obtížně definovatelné pocity přetrvávají až 6 měsíců po porodu. K plnohodnotnému svalovému napětí v oblasti pochvy a celého svalového dna pánevního přispívají speciální cviky (Kegelovy cviky), které pomohou upravit i přechodné obtíže s udržením moči a stolice. Půvab tohoto cvičení je v jednoduchosti cviků – stačí si vybrat 3-4, které jsou Vám sympatické, a cvičit je denně po dobu cca 20 minut. Sliznice pochvy je při kojení suchá. Je to dáno novou hormonální situací a především poklesem estrogenů. V době, kdy jsou veškerá porodní poranění zhojená, je dobré používat lubrikační gely – výborný je např. Doer s vitaminem E a Aloe Vera – který poslouží i k regeneraci sliznice. Se sexem je dobré začínat pozvolna, ale rozhodně se mu nevyhýbat – sex je totiž výbornou posilovací aktivitou na svalové dno pánevní. Pochva po porodu zůstává méně pružná, stěny pochvy se mírně sníží a povrch sliznice je vyhlazenější. Velkou roli v tom, nakolik jsou změny trvalé nebo zásadní, hraje genetika, jinými slovy, co nám bylo dáno do vínku, s tím musíme pracovat (nikoli se s tím smířit!!). Pravidelné cvičení, péče lubrikačními a hydratačními gely (Vagisan), po skončení kojení i estrogenovými krémy, dokáží až neuvěřitelně vylepšit situaci. V době, kdy je za Vámi poslední porod (a cítíte, že máte tzv. splněno), je možno přistoupit k náročnějším procedurám jako je omlazení pochvy laserem či operační korekce poklesů poševních stěn, široce rozevřeného poševního vchodu a dalších následků opakovaných vaginálních porodů. “

Pomohla tato odpověď i vám?
Přečtěte si další rady podle tématu

Zeptejte se dětského lékaře

Naši odborníci na infolince, e-mailu a Live chatu zodpovídají na otázky ohledně mateřství. Mezi zveřejněnými radami najdete mnoho užitečných odpovědí, které mohou pomoci i vám.

Pokud svou odpověď nenajdete, neváhejte položit nový dotaz. Ten předáme specialistovi na danou problematiku, který vám nejrelevantněji poradí.

Prohlédněte si všechny rady    nebo položte nový dotaz.